Dobrý den,
taková situace je spojená většinou s mentálním přetížením. Všichni to známe, myslím ten pocit, "Mám toho moc, nestíhám, nevím kam dřív skočit, co jsem to ještě nestihla... kdy to udělám, co budu vařit, kde budou děti, Bože, kolikátého už je?" Někdy býváme tolik unaveni, že přetížením ani nejde usnout. Potom, když tělo vyčerpáním usne, tak hlava pořád jede dál a vlastně se vůbec neponoříme do hlubokého spánku, kde by tělo mohlo zregenerovat a naše mysl by se mohla uvolnit.
Bohužel to často bývá tak, že se musí stát něco nepříjemného, aby nás to vytrhlo z toho kolotoče a uvědomili jsme si priority a důležitost sebe sama. Neměli bychom se nikdy nechat zatlačit takto do kouta. proto zkuste sama sebe zastavit vědomě a zamyslet se, bez nehody nebo úrazu.
Každému pomůže najít si nějakou příjemnou aktivitu, která vás tak pohltí, že přestanete na chvilku přemýšlet. Samozřejmě za Vás práci nikdo neudělá, ale když si odpočinete, tak to půjde rychleji a lépe.
Z praktického úhlu pohledu by každému v podobné situaci mohlo pomoct lepší plánování času a aktivit. Ke každému úkolu přiřadit termín, kdy má být hotový a důležitost toho úkolu. Je dobré si zavést sdílený kalendář, kde budou uvedeny pravidelné činnosti a termíny, aby člověk nějak viděl před sebou na papíře nebo v telefonu napsané, co všechno musí a kdy to má být, případně kdo kde je a co asi dělá. Takové zamyšlení u ranní klidové kávy (10 min) ušetří každému spoustu zmatků, stresu a eliminuje to chyby.
V domácnosti je dobré si činnosti i zodpovědnost trochu rozdělit, aby každý věděl, co je jeho úkol a kdy má být hotový. A když se Vám podaří vytvořit jakýkoliv řád a systém, bude všem lépe. Určitě začnete zase dobře spát.
Když by to nezabralo můžete sáhnout po bylinkách na uklidnění před spaním, nebo dokonce po medikaci. To bych ale rozhodně doporučila konzultovat s Vaším lékařem a až po té, co se to pokusíte aktivně řešit sama.
Přeji Vám sladké sny, a ať brzy zase vstáváte s pocitem, že jste odpočatá a že jste se hezky vyspala.
Iveta Nejedlá,
Doktor.cz