Stárne dřív mozek nebo tělo a jak se pozná, že už je to demence? Dá se to léčit, zpomalit nebo zastavit?

Elena

New member
Členem od
2/5/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den,
zajímalo by měl jestli je obecně známo a je nějakým obecným pravidlem, jestli obecně u lidí stárne dřív tělo nebo mozek? ja to jiné třeba u lidí u kuřáků, u mentálně aktivních - třeba učitelů, má na to vliv alkohol?

Mám za to, že zjednodušeně se dá demence popsat jako stav, kdy starý člověk přestává aktivně myslet a blbne. Začne dělat hlouposti které dřív nedělal a ptá se na otázky, které dřív věděl. Je tato definice správná?

Na starý kolena nějak blbne každý. Jak se pozná, že je to třeba řešit u lékaře? Léky na to stejně nejsou, nebo se pletu?

Díky Elena
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

děkujeme za otázku, je to zajímavé zamyšlení. Díky aktuálním možnostem moderní medicíny se dnes dožíváme výrazně vyššího věku než dříve. Zjišťujeme ale, že vzhledem k výši věku se mění logicky možnosti fyzického těla, ale i náš mozek. Pokročilé stáří má vliv také na naši mentální aktivitu a dovednosti. Většinou je to tak, že případných změn si výrazně dříve všimne blízké okolí než člověk sám.

Stárnutí je složitý dlouhý a individuální proces. Obecně lze říci, že s postupujícím věkem dochází ke zhoršování fyzického zdraví i kognitivních funkcí u některých lidí, ale to neplatí pro každého stejně. Každý člověk je jedinečný a stárnutí ovlivňuje každého individuálně podle genetických dispozici a životního stylu.

Existuje le mnoho faktorů, které mohou ovlivnit, jak rychle nebo jak silně se stárnutí projevuje. Jde hlavně o životní styl, genetiku, stravu, pohyb a aktivitu. Zdravotní stav a případné chronické nemoci hrají také důležitou roli. Kuření a nadměrná konzumace alkoholu mohou mít negativní dopad na zdraví mozku a způsobovat rychlé a předčasné degenerativní změny, a to včetně zhoršení kognitivních funkcí. Důležité je uvědomit si to, že když už ke zhoršení funkcí došlo, nejde to nahodit zpátky. Není na to lék ani jiný prostředek, který by nás mohl vrátit v čase. Většinou už nelze obnovit narušená nervová spojení a odumřelé buňky. je třeba udělat opatření a přijmout aktivní kroky pro to, aby se stav nezhoršoval. Za každou cenu udržet sám sebe aktivní, a tím myslím aktivní fyzicky i mentálně. Aktivní člověk vyhledává stále nové a nové impuls, na které může reagovat, a to je ta nejlepší možná cesta, prevence i lék.

Demence je složitý syndrom, který zahrnuje ztrátu paměti, problémy s myšlením, chováním a schopností vykonávat každodenní aktivity. Nemusí být vždy spojena s věkem, ale u starších jedinců je riziko demence vyšší. Definice demence, tak jak ji popisujetel, obsahuje některé charakteristiky tohoto stavu. Je důležité si uvědomit, že demence se může projevovat různými dalšími způsoby a při prvním podezření je vhodné oslovit lékaře.

Pokud máte obavy o zdraví svých blízkých ohledně kognitivních funkcí, je vhodné poradit se s lékařem. Existují různé testy a vyšetření, které mohou hodnotit kognitivní funkce a identifikovat případné problémy. I když neexistuje žádný konkrétní lék na demenci, existují různé metody a intervence, které mohou pomoci zlepšit kvalitu života osob s demencí a zpomalit progresi dalšího vývoje nemoci a degenerativních změn. Ošetřující lékař může poskytnout nejlepší radu a doporučení v konkrétním případě.

Přejeme Vám bystrou mysl, aktivní stáří a blízkost přátel a rodiny, i ve stáří.

Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
moderátor
 
Top