laktoza

Bobinka

Member
Členem od
31/3/23
Zprávy
30
Body
8
byla jsem hodně unavená, často se stávalo, že jsem měla tmavé kruhy pod očima a u kořene nosu. Kamarádka mi doporučila, abych zkusila vynechat laktózu a tuky, že to hodně odlehčí zatížení jater. No zkusila jsem to a je mi opravdu lépe. Kruhy pod očima už nikdo nezmiňuje. Je možné, že to co mě reálně trápí je intolerance laktózy? A pokud ano, tak jak se to dá lékařsky potvrdit?
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den!

Ano, je možné, že vaše příznaky byly způsobeny intolerancí laktózy. Intolerance laktózy je stav, kdy tělo nedokáže trávit laktózu, cukr obsažený v mléčných výrobcích. Příznaky mohou zahrnovat nadýmání, bolest břicha, průjem, únava a tmavé kruhy pod očima.

Existuje několik způsobů, jak lze intoleranci laktózy diagnostikovat. Nejpřesnější způsob je podstoupit krevní test nebo test vyprázdnění střev, který určuje, jak tělo tráví laktózu. Další možností je podstoupit eliminaci laktózy z vaší stravy po dobu několika týdnů a pozorovat, zda se vaše příznaky zlepší. Zdá se že právě to jste Vy udělala, pokud jste zaznamenala pozitivní posun, jak sama popisujete, tak Vám gratuluji. Nicméně, pokud by se Váš zdravotní stav zhoršil, tak byste určitě měla navštívit svého lékaře a poradit se s ním dalším postupu a přesné diagnostice.

Je důležité si uvědomit, že kromě intolerance laktózy mohou být vaše příznaky způsobeny také jinými faktory, jako je například nedostatek spánku, stres nebo nedostatečný příjem tekutin. Extrémní únava může mít i mnoho jiných příčin spojených s disfunkcí některých orgánů nebo buněk a je vhodné to určitě řešit s praktickým nebo odborným lékařem a provést odbornou a přesnou diagnózu potíží. V takových případech se většinou děl krevní obraz a široká diagnostika z krve.

Přejeme Vám pevné zdravím a úsměv na tváři bez kruhů pod očima.

Váš tým doktor.cz
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Jestli dovolíte, ještě bychom se rádi vrátili k V8m zmiňovaném tématu extrémní únavy, protože je to velmi důležité.

Jde o to, že extrémní únava může být způsobena neschopností těla přijímat dostatek živin z potravy, což může být způsobeno několika faktory, nejenom intolerancí na laktózu, ale i celiakie, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba a další střevní poruchy. Tyto poruchy mohou způsobit poruchu vstřebávání živin z potravy do krevního oběhu.

Dalším důvodem extrémní únavy může být nízká hladina hemoglobinu v krvi, která se nazývá anémie. Hemoglobin je protein v červených krvinkách, který váže kyslík a přenáší ho do tělesných tkání. Pokud je hladina hemoglobinu nízká, krev neobsahuje dostatečné množství kyslíku, což může způsobit únavu a slabost. Důvody mohou být různé, například i to, že tělo není schopné vstřebávat a zpracovat ferritin ze stravy, nebo je dokonce v potravě nedostatek železa a tělo nemá z čeho hemoglobin tvořit. S nízkou dávkou hemoglobinu nebo železa tělo dlouhodobě fungovat nemůže. Proto je takovou situaci vhodné řešit se svým lékařem a najít příčinu i řešení.

Je důležité, aby byla přesně zjištěna příčina vaší extrémní únavy, protože léčba se bude lišit v závislosti na základním onemocnění. Proto je-li to Váš případ kontaktujte svého lékaře.

Váš tým doktor.cz
 

Maja

New member
Členem od
14/4/23
Zprávy
26
Body
3
Dobrý den,
ráda bych přispěla se svojí troškou do mlýna. já jsem řešila alergii na laktózu u své vnučky. Chodila do školy a nastavit vhodným způsobem jídelníček bylo v té době složité. Domnívám se, že dnes už i školní jídelny umí trochu pracovat s dietami, alergeny jsou zpravidla schopné nabídnout dětem alternativu bez mléka nebo bez lepku případně bez vajec.

Když jsme řešili akutní stav s lékařem, byli jsme poučeni, že je třeba odlišovat alergii na laktózu a intoleranci laktózy. Alergie je mnohem vzácnější a projevuje se většinou okamžitými výrazným příznaky, často i kožními, a to bez přímé závislosti na dávce laktózy. Naproti tomu nesnášenlivost laktózy je způsobena malou schopností tenkého střeva produkovat enzym laktázu, který laktózu ve střevě štěpí. U někoho může dokonce tento enzym chybět úplně. Ti potom mají po mléce a mléčných výrobcích většinou zažívací obtíže, nadýmání, průjem, bolesti břicha.

Laktázu mají ve střevě po narození všichni savci. Když se ale přestanou kojit, tak produkce laktázy často zaniká. Tak je tomu třeba u psů, kteří v dospělosti mléko vůbec nepijí a nemají jej dostávat. U lidí sice také produkce laktázy lehce klesá, ale u většiny lidí celoživotně přetrvává. U někoho je ale té laktázy málo.

Lidé s nesnášenlivostí laktózy nemají pít mléko a jíst mléčné výrobky, ve kterých se laktóza vyskytuje. Kysnutím či různým zpracováním, např. v jogurtových kulturách ale množství laktózy výrazně klesá, takže mnozí takoví lidé mohou kysané produkty či řadu sýrů v přiměřeném množství jíst. Většinou to vědí, protože si to sami vyzkoušejí a dobře si pamatují po čm jim bylo těžko. Navíc se dnes dá koupit mnoho mléčných produktů bez laktózy, které jsou pro každého jedince stravitelnější a "lehčí". Většina lidí, kteří mají nesnášenlivost laktózy tyto potraviny může v omezeném množství bez větších obtíží jíst.

Mléčný cukr (laktóza) je tzv. disacharid. To znamená, že se skládá ze dvou spojených molekul jednak glukózy a jednak tzv. galaktózy. Ve střevě se tento disacharid štěpí na ony 2 složky a ty se vstřebávají do krve. Proto také laktóza může zvyšovat glykémii a u diabetiků je nutné s ní počítat v denním režimu jako s jídlem. Když ale někdo mléčný cukr neštěpí, tak zůstává ve střevě, kde ho kvasí až bakterie - a to vyvolává to nadýmání a bolesti.
Mája
 
Top