Klimakterium

LenkaP

New member
Členem od
23/5/23
Zprávy
3
Body
1
Jaké jsou příznaky klimakteria? Mám pocit, že jsem hodně unavená, ale periodu mívám zatím pravidelnou. Může únava souviset s přechodem?
Myslím, že se málo hovoří a ví o potížích a potřebách žen v tomto období života.
 

Bobinka

Member
Členem od
31/3/23
Zprávy
30
Body
8
Paní Lenko, moc děkuji za Váš dotaz. Také mám pocit, že se o tom nikde nemluví, a přitom to řeší každá žena. Rozdíly jsou jenom v tom kdy to přijde, a jak to probíhá. Možná bych dodala ještě jak se cítí potom. Obecně se mění produkce a rovnováha hormonů v těle, to se ví. Obecně se ví, že přibíráme na váze, že míváme návaly horka, že se víc potíme. Když to vezmu fakticky, tak přestaneme menstruovat a nemůžeme mít už děti. Ale, jak se u toho cítíme? Jak vnímáme svoje tělo? Jak nás vnímá okolí? Míváte taky někdy deprese? Asi všechny řešíme, jestli jsme ještě přitažlivou ženou? A stojíme vůbec o to? myslím, jestli v nás zůstane kousek ženskosti... a máme Chuť na sex? (většinou nemáme s kým, protože naši partneři zestárli dřív než my a jejich hormonální hladina to vlastně nedovoluje), ale v teoretické rovině, tady anonymně. Tady si to můžeme říct, proto říkám, že to Byl od Vás Meisterstuck.

Za sebe já říkám, jasně že chci zůstat ženou a cítit se žensky až do konce svých dní. Jasně že mám vrásky, ale jsou důkazem toho, že jsem toho hodně prožila, třeba toho Hondě vím. nebo si možná hodně pamatuju. Ano, je to tak, že se mění moje figura. Ano, taky nejsem úplně zdravá. Yes, i já bývám unavená, ale většinou stačí na chvilku zavřít oči, trošku si pospat i v práci v křesle nebo u pracovního stolu a tělo se nějak nahodí. ano, ráno mě po probuzení bolí tělo, ale podaří se mi vždycky vstát a nějak to rozhýbu a miluju, když jsem v pohybu. A ještě na závěr malé velké tajemství, jen ho pošeptám. Ano mám chuť na sex. Pořád.

Krásné diskuse na toto téma vedla kdysi Eva Holubová, měla na to dokonce svůj pořad, "Meno pauza není pauza". Měla to na YouTube a myslím že i podcast. Evička se mi moc líbí, stárne nám všem před očima. Umí věci hezky a trefně pojmenovat a využívá pozornosti národa aby otevírala témata, kterých se ostatní bojí. My ženský máme totiž skvělou energii a když se nám to někdy podaří spojit, hezky dohromady, můžou se dít velký věci. Odborně se k tomu vyjádří asi někdo jiný, já si chtěla jenom pokecat. Tak pa Bibi
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Milé dámy,
děkuji Vám za Vaši aktivitu souhlasím s tím, že období klimakteria je část života, která potká každou ženu. každý věk má něco do sebe. Většina zralých žen hovoří o tom, že by nechtěly být zase na začátku, nic moc nevědět a objevovat svět i sebe. Velkým uměním je žít smířený sám se sebou ve svém těle, v čase tady a teď, přijímat nové vrásky i únavu, a užívat si všeho, na co má člověk chuť, dopřát si radosti a smířit se s tím že něco už nejde tak, jako dřív.

Když se na to podíváme více technicky a zdravotně, tak určitě ano, potvrzuji Vám, že únava může být jedním z příznaků klimakteria, také známého jako menopauza. Klimakterium je přirozený proces, kterým ženy procházejí ve vyšším (někdy i středním) věku, a obvykle zahrnuje postupné snižování produkce hormonů, zejména estrogenu a progesteronu, vaječníky.

Kromě únavy může klimakterium způsobovat i další příznaky, které i Vy ve svých příspěvcích zmiňujete, jedná se zejména o:
  1. Návaly horka: Náhle se objevující pocit horka, který může být doprovázen pocením a červenáním obličeje.
  2. Poruchy spánku: Obtíže se usínáním, nespavost nebo časté probouzení v noci.
  3. Střídavá nálada: Nálada se může měnit, a to včetně podrážděnosti, smutku nebo úzkosti (Vámi zmiňovaná deprese).
  4. Suchost vagíny: Snížená produkce estrogenu může způsobit suchost vagíny a nepohodlí během pohlavního styku.
  5. Změny menstruačního cyklu: Menstruační cyklus může být nepravidelný, s delšími nebo kratšími obdobími mezi menstruacemi.
Je důležité si uvědomit, že každá žena může mít odlišné zkušenosti s klimakteriem. Některé ženy procházejí přechodem bez výrazných příznaků, zatímco jiné mohou mít výrazné obtíže. Pokud si nejste jistá, zda jsou vaše příznaky součástí klimakteria, doporučuji se poradit s lékařem. Hladina hormonů se dá zjistit pomocí laboratorních vyšetření, z odběru krve a jinými metodami. Někteří lékaři doporučují ženám v přechodu substituční hormonální léčbu, ale vše je třeba řešit individuálně podle konkrétního zdravotního stavu a a Vaší další diagnózy. Rozhodně nemůžete použít něco od kamarádky, co dostala ona od svého lékaře. To prosím nedělejte.

Jsme rádi, že navštěvujete naše diskusní fórum, tady s Vámi rádi probereme, budeme rádi, když nám nesdílíte své poznatky a zkušenosti. měli byste ale navštívit svého lékaře a Vaši konkrétní situaci probrat s ním. Určitě pro Vás najde optimální řešení.

Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 

Maja

New member
Členem od
14/4/23
Zprávy
26
Body
3
To je teda téma, dámy! také děkuji. Já už jsem asi po přechodu, ale moje m mladší sestra to aktuálně řeší a strašně chudinka tloustne. Už to trvá dlouho ale má pořád intenzivní návaly. Jestli jsou nějaké léky, které takové stavy pomohou ženám předat, tak by mě taky zajímalo cp se užívá, chtěla bych jí poradit. Chápu, že si asi musí dojít tak jako tak k lékaři, ale chci jí něco říct, aby měla důvod se tam zastavit a chtěla se s ním domluvit. Předem děkuju, Maja
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrá, je vidět, že je toto téma opravdu velmi aktuální. Popíšeme si tu tedy, jaké možnosti má lékař, abyste si o tom mohly doma každá v klidu popřemýšlet.

Existují de facto pouze hormonální léčby, které mohou pomoci udržet vyšší hladinu hormonů u žen během klimakteria. Tato léčba se nazývá hormonální substituční terapie (HST) nebo hormonální substituční léčba (HSL). HST/HSL se obvykle používá k nahrazení nedostatku estrogenu a progesteronu, který nastává během menopauzy.

Existuje několik způsobů, jak podávat hormonální substituční terapii:

Perorální léky:

Hormony se podávají ústy ve formě tablet. Tyto tablety obsahují estrogenu nebo kombinaci estrogenu a progesteronu.
Náplasti:
Hormony se aplikují na kůži ve formě náplastí. Estrogen se postupně uvolňuje a absorbuje kůží do krevního oběhu.
Krémy nebo gely:
Estrogenové gely nebo krémy se nanášejí na kůži a vstřebávají se.
Vaginální aplikace:
Pro léčbu příznaků suchosti vagíny se mohou používat vaginální krémy, tablety nebo prsteny obsahující estrogenu.

Je vhodné na tomto místě uvést, že hormonální substituční terapie má své výhody, ale i rizika a vedlejší účinky. Proto by měla být případná medikace individuálně posouzena a může být předepsána pouze lékařem. Pouze lékař Vám může poskytnout odborné informace a zohlednit možnosti léčby dle vašeho aktuálního zdravotního tavu, případně vhodné kombinace s jinými léky které třeba užíváte.

Existují také alternativní metody a léky, které mohou pomoci s příznaky klimakteria, jako jsou bylinné přípravky a doplňky stravy, ale jejich účinnost a bezpečnost mohou být různé. Také o těchto možnostech jsou obvykle lékaři dobře informováni, proto si prosím vyžádejte doporučení u něj. Každý lékař sleduje Váš zdravotní stav dlouhodobě a má pečovat o Váš zdraví. K tomu patří i to, že se s ním můžete o čemkoliv poradit a můžete se ho zeptat. Využijte toho.

S pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 

iwett

Member
Členem od
29/3/23
Zprávy
43
Body
8
Dobrý den, já bych se chtěla zeptat. Každá léčba má svoje rizika a nežádoucí vedlejší účinky, tím s spíš hormonální medikace. Jsou vůbec rizika této hormonální léčby definovaná? Ví každá žena, která to začne užívat, co by se možná mohlo stát? iwtt
 
Top