Vysoký krevní tlak - ta horní vyšší hodnota

Sylvous100

New member
Členem od
29/3/23
Zprávy
15
Body
3
Dobrý den,
můj manžel se dlouho léčí s vysokým krevním tlakem, dlouhodobě byl docela stavbilní, ale vždycky měl významně oteklé nohy. Lékař mu změnil prášky na tlak a ted mívá večer 188/85 a ranní tlak je taky vysoký, ale po aplikace léků to jde hned do normálu. Kamarádka mi vykládala něco o pružníkovém vysokém krevním tlaku a že to není nebezpečné. Ale já tomu vůbec nerozumím! Co to pružníkový tlak, a existuje to?
Předem děkuju Sylva
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
vysoký krevní tlak může být způsoben mnoha faktory, včetně stresu, obezity, nezdravého životního stylu, dědičnosti, věku a dalších zdravotních stavů. Pokud již máte diagnózu vysokého krevního tlaku a nyní jste naměřil hodnotu 188/85, je důležité, aby jste kontaktoval svého lékaře. Tento vysoký krevní tlak může být nebezpečný, zejména pokud trvá delší dobu nebo je spojen s dalšími příznaky, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě, zmatenost, ztráta vědomí a další.

Váš lékař bude schopen vás vyšetřit a určit, co může být příčinou vašeho vysokého krevního tlaku. Možná budete muset změnit svůj životní styl, jako jsou změny stravy a cvičení, a může být také zapotřebí léčba léky na snížení krevního tlaku. Pokud máte vysoký krevní tlak, je důležité dodržovat doporučení svého lékaře a pravidelně kontrolovat svůj krevní tlak, aby se zabránilo komplikacím, jako jsou srdeční onemocnění, mrtvice nebo selhání ledvin. Pokud se situace změnila a tělo Vašeho manžela reaguje jinak než dříve, je třeba odhalit příčinu a případně změnit léčbu.

Ať navštíví svého ošetřujícího lékaře a situaci s ním otevřeně rozebere. je třeba zjistit, co se děje.

S pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 

Aleš

New member
Členem od
2/5/23
Zprávy
18
Body
1
Dobrý den, mně se to jednou taky stalo, ten horní tlak jsem měl 180, doktorka z toho byla tenkrát docela špatná a plánovala hrozně moc vyšetření, že musíme udělat. Tak to připravila, pozvala si mě znovu a na kontrole jsem měl zase svých obvyklých 140, tak žádný další kroky nebyly. Kroutila nad tím docela hlavou, od té doby mě kontroluje asi jednou za měsíc a už se to neopakoval. myslí si, že se něco dělo a byl jsem nějaké vystresované. Já o ničem nevím, ale jsem rád, že to mám v pořádku. Chce to asi zůstat hlavně v klidu. Aleš
 

iwett

Member
Členem od
29/3/23
Zprávy
43
Body
8
Dobrý den, moje maminka teď byla taky "vystresovaná" jak vyprávěl Aleš. Stalo se spousta věcí najednou a nějak se s tím nedokázala klidu vyrovnat. Dokonce to došlo tak daleko, že si nechala napsat nějaké léky na nervy. Bohužel ty léky podle příbalového letáku nebyly vhodné pro pacienty s poruchami převodního systému (lidsky řečena tachykardie), a na to se maminka právě léčila. Už to, že je začala být se mi vůbec nelíbilo, měla jsem o ni strach. Přestože začala s malými dávkami začala ji bolet hlava, byla nesoustředěná, zmatená, říkala, že se cítí dezorientovaná, lékař jí na to doporučila si vezme neurol... že se to dalo čekat! no a tlak jí vyletěl ten horní až na 190 i 210 (i bez toho neurolu). Samozřejmě se najednou hrozně bála, že to nevydrží a umře, nemohla spát, a byla celá rozsypaná. Tak to potěšila s jiným lékařem, ten jí hlavně zklidnil, že akutně vysoký tlak ji krátkodobě nezabije. Že by takové hodnoty musela mít několik měsíců, spíš let, aby se kvůli tomu rozvinuly poruchy, kterých se všichni bojí (mrtvice, infarkt atd). Postupně ty léky vysadili, naordinoval ji 2 nealkoholická piva denně, aby měl jistotu, že bude dost pít a tělo bude schopné to všechno vyloučit... Místo chemického léku jí naordinoval sertralin (umělý serotonin), který ji taky pomůže a dokonce je bez vedlejších účinků. Je to týden a tlak má zase 130/70. ještě ji trochu bolí hlava a místy se cítí unavená, ale už není aspoň vycucaná. Takže já si to v hlavičce samozřejmě vždy zobecním a myslím se, že ten extrémně vysoké krevní tlak může být i celejším efektem jiných léků které bereme, nebo nových léků (tzv. než se s tím tělo srovná) a samozřejmě důsledkem velké psychické zátěže.
Ať jsme všichni zdraví, Iwett
 
Top