Vysoký cholesterol

Maja

New member
Členem od
14/4/23
Zprávy
26
Body
3
Dobrý den,
jsem docela zdravá a a mám vždy dobré výsledky krve a všechna preventivní vyšetření byla pozitivní, jediné, co mě trápí je vysoký cholesterol, a to i proto, že se snažím jíst zdravě a nejím učitě významné velké množství tuku, majonézy, tlusté maso, uzný nebo máslo, ... to jsou věd které ve svém jídelníčku vůbec nemám. Proto se chci zeptat, jestli vysoký cholesterol mají lidi jenom zj jídla, nebo jestli jde o nějakou poruchu těla,.. A na co tělo vůbec potřebuj cholesterol a co to může znamenat, že je vysoký. RIzika vysokého cholesterolu chápu, kornatění tepen riziko ucpání atd... o tom lékař pořád mluví, ale jak se to stane že je vysoký a proč to jen potřebuje tělo na něco cholesterol? Předem děkuju
 
Last edited:

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den,
já mám švagrovou a ta se vždycky přes léto živila skoro výhradně tím, co jí vyrostlo na zahrádce. Nejradši měla brokolici, patyzon, cuketu a spoustu rajčat. Myslím, že pěstovala dokonce i červenou řepu a samozřejmě vlastní brambory. Maso bylo jenom vyjímečně, většinou v neděli a stejně měla cholesterol skoro 15! Tenkrát jsme to zjišťovali a údajně jsou cholesterolovotvorné potraviny - rostliny, jako je například ten patyzon. Takže i když člověk tuky úplně vynechá, může se stát, že má vysoký cholesterol a je to jenom z jídla! Kdo se v tom má vyznat, že!
Romča
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
je dobře že se zajímáte o své zdraví a ptáte se nav věci, které Vás trápí. Vysoký cholesterol znamená, že hladina cholesterolu v krvi je vyšší než normální. Cholesterol je tuková látka, která je nezbytná pro mnoho procesů v těle. Normální hladina celkového cholesterolu v krvi by měla být menší než 5,2 mmol/l. Příliš vysoká hladina cholesterolu může zvýšit riziko srdečních chorob.

Existují dva druhy cholesterolu: LDL cholesterol (také nazývaný "špatný" cholesterol) a HDL cholesterol (nazývaný "dobrý" cholesterol). Vysoký LDL cholesterol zvyšuje riziko srdečních chorob, zatímco vysoký HDL cholesterol snižuje toto riziko.

Příčinou vysokého cholesterolu může být dědičnost, nesprávná strava (bohatá na nasycené a trans-tuky), nedostatek pohybu, obezita, kouření a stres.

Léčba vysokého cholesterolu zahrnuje změnu životního stylu a v některých případech léky. Změna životního stylu zahrnuje zdravou stravu, cvičení a zdravé návyky. měli byste eliminovat zlozvyky jako je kouření a pití alkoholu. Pokud tyto změny nevedou ke snížení cholesterolu na normální úroveň, může lékař předepsat léky na snížení cholesterolu, jako jsou statiny nebo fibráty.

Je důležité pravidelně monitorovat hladinu cholesterolu a dodržovat doporučení lékaře. Pokud máte k vysokému cholesterolu genetické předpoklady nebo Vás jenom zajímá jaký je Váš zdravotní tav, navštivte svého ošetřujícího lékaře a situaci s ním konzultujte.

Předem Vám aktivní život plný pohybu.

Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den, mě by zajímalo, co to jsou slatiny a fibriláty. Já se na cholesterol léčím dlouho, ale podávané léky mají údajně vedlejší účinky. Moje žena například začala brát léky na cholesterol, bere je asi 2 měsíce a došlo nám, že od té doby, co je bere, tak má problémy s tlakem, které nikdy před tím neměla. Vždycky měla tlak nízký cca 90/60, ale teď se stane že mívá dokonce i 145/117. Jinou příčinu nebo změnu v denním režimu jsme neodhalili. Takže jiný možný důvod takové změny nevidíme. Je to vůbec možné? myslím tím to, že léta na cholesterol udělá takové změny v těle, že vznikne problém s vysokým tlakem. Zejména v ranních hodinách, kdy se tělo přes noc snaží vyloučit usazené látky v těle, které jsou důsledkem léků a v těle nemají být. Alternativní lékař mi tvrdil, že když to brala 2 měsíce, tak to může trvat i 1 měsíc. Odvážný dotaz, vím, přesto prosím o názor. Roman
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den Romane, těší nás Váš zájem,
statiny jsou léky, které se používají k léčbě vysokého cholesterolu a prevenci srdečně-cévních onemocnění. Statiny fungují tak, že snižují produkci cholesterolu v játrech a zároveň zvyšují schopnost jater odstraňovat "špatný" LDL cholesterol z krve. Tím pomáhají snižovat celkovou hladinu cholesterolu a snižovat riziko srdečních příhod. Jsou to jedny z nejčastěji předepisovaných léků na světě.

Statiny fungují tím, že inhibují enzym nazývaný HMG-CoA reduktáza, který je zodpovědný za tvorbu cholesterolu v játrech. Snížením produkce cholesterolu v játrech pomáhají statiny snižovat celkovou hladinu cholesterolu v krvi, zejména "špatného" LDL cholesterolu. Zároveň mohou mírně zvýšit hladinu "dobrého" HDL cholesterolu, který má ochranný účinek na srdečně-cévní systém.

Statiny mají také další přínosy pro zdraví. Kromě snižování cholesterolu také přispívají k redukci zánětu v cévách, zlepšení funkce endotelu (vnitřní výstelky cév), stabilizaci plátů v cévách a snížení rizika srdečních příhod.

K Vašemu dotazu na možné vedlejší účinky, si dovolím pouze diplomatickou odpověď. Každý lék může mít vedlejší účinky. Lékaři jsou o nich zpravidla informováni, a pokud vědí, že jistý lék třeba jako vedlejší efekt zvyšuje krevní tlak, dostane k tomu pacient lék na snížení tlaku. Takže ano, situace, kterou popisujete je možná. Každý pacient reaguje na medikamenty a účinné látky jiným způsobem a je třeba jeho stav sledovat a konzultovat to s ošetřujícím lékařem. Lékař provede hodnocení vašeho zdravotního stavu, zohlední rizikové faktory a rozhodne o nejvhodnějším léčebném plánu včetně správné dávky statinů nebo jejich vysazení. Z obecného hlediska jsou vedlejší účinky statinů obvykle vzácné, ale mohou zahrnovat svalové bolesti, gastrointestinální obtíže nebo vzácnější komplikace, jako je poškození jater, případě různé psychické stavy, jako deprese a úzkost (i když ve velmi vzácných případech a s minimální četností). Proto je důležité sledovat svůj stav a informovat svého lékaře o vývoji i pocitech.

Přeji Vám pevné zdraví a radost ze života.

Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 
Top