tlak na víčkách

iwett

Member
Členem od
29/3/23
Zprávy
43
Body
8
Zdravím, někdy mě bolí oči, cítím obrovský tlak na horním víčku, cítím to, jako bych to měla oteklé. Hrozně mě to tlačí a vlastně ty oči nejdou otevřít. Cítím v nich hroznou únavu. Nikde jsem se o tom bohužel nic nedočetla, tak nevím čím to je, kde je problém a s čím to souvisí. Umíte někdo poradit? Nebo víte, jak to řešit, jak bych mohla pocítit úlevu? díky iwett
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
78
Body
8
Dobrý den,

v dnešní době, kdy většina z nás celý den zaostřuje na barevný monitor nebo tablet, případně i malý displej telefonu lze předpokládat, že jde primárně o přetížení očí. Nejde jenom o tlak na víčkách, který sama popisujete, ale určité zvýšené nároky na množství vjemů, které naše oči musí během dne spravovat. Za očima jsou oční centra, což si můžeme představit jako jakýsi shluk nervových vláken, kde se zpracovávává obraz, který vidíme. Abychom dokázali vnímat celek, ale i detail, abychom si byli schopni uvědomit, co vidíme, co to znamená a zařadit příchozí informace (ve formě obrazu) do správného procesu v našem mozku.

I dnešní době bych doporučila oči prostě někdy zavřít nechat je odpočívat nebo je zaměřit k něčemu co nebliká, netěká, nesvítí, k něčemu, co je relativně konstantní nebo v plynulém pohybu. Zkuste dát svým očím to, co je pro nás všechny nejvíc přirozené, myslím tím pohled do přírody.

Kromě výše zmíněného jsou objektivně známé možné příčiny bolesti očí, jako jsou: fyzická únava, suchost očí, porucha slzných kanálků, infekce, migréna a u diabetiků může být zvýšený tlak související s kolísáním glykemické křivky. V sítnici jsou nejjemnější kapiláry (droboučké cévy) v lidském těle, proto oči reagují velmi citlivě na větší změny i dlouhodobě špatnou kompenzaci.

Ráda bych ještě zmínila, že je poměrně známým faktem to, že různé části našeho těla, a to včetně obličeje, očí v jisté situace otékají. Nahromaděním tekutiny nebo mízních žláz vzniká otok a velký tlak, který způsobuje bolest. Pokud je to případ, který se děje právě u Vás, měla byste svůj stav konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Mohlo by být narušené vodní hospodářství v těle, případně funkce ledvin.

Přestože jste se primárně ptala na oční víčka, ráda bych ještě zmínila, že existuje oční tlak, který vyšetřuje oční lékař. Dá se změřit a při možnostech současné medicíny se dá úspěšně léčit. Tlak který cítíte může být průvodním jevem jiné nemoci, nebo vážnějšího stavu, proto byste se měla poradit s lékařem.

Přeji Vám ostrý zrak, bystrou hlavu a dobrou náladu. Když Vás oči bolí, zkuste jim dopřát sem tam pohled na něco hezkého, zeleného, klidového. Na něco, co je kolem nás a pro samou práci to většinou moc nevnímáme.

S pozdravem Iveta Nejedlá,
Doktor.Cz
moderátor
 
Top