Špatný vztah s dětmi

Lenka

New member
Členem od
2/4/23
Zprávy
1
Body
1
Dobré odpoledne,
mám dvě děti. Syn 9 let a dcera 8 let. Syn je autista, tak je to s ním složitější. Ale přijde mi, že ať dělám co dělám, nemám s nimi vztah jakých bych chtěla. Když vidím takové ty šťastné maminky, jak je děti poslouchají, tak jim závidím. Musím chodit do práce, jako 90% dlších maminek, ale mám pocit, že více se snažím, tím je to horší. Občas je to opravdu boj. Snažím se je brát na výlety, snažím se, aby nestrádali, snažím se s nimi trávit svůj volný čas, když ho mám. Ale mám pocit, že je to k ničemu. Nemáte někdo podobnou zkušenost a případnou radu co Vám pomohlo?
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobré odpoledne.
přestože svoje děti nadevše milujeme, někdy může být jejich výchova náročná. Tím spíš, máte-li doma autistu, který potřebuje speciální péči. Skloubit tyto speciální potřeby syna s péči o svou zdravou dceru a pracovními povinnostmi může být náročné . Je důležité si uvědomit, že žádná rodina není dokonalá a každá rodina má tak trochu svůj vlastní svět, své vlastní výzvy a problémy.

Myslíme si, že je důležité si uvědomit, že vztahy s dětmi se budují pomalu a postupně, a že je třeba být trpělivý a vytrvalý. Podstatné je také to, že se vztahy rodičů s dětmi vyvíjejí. Tak jak se mění mentální úroveň dětí a jejich potřeby, mění se i jejich schopnost interakce a jejich nároky na Váš čas a pozornost. Je důležité najít rovnováhu mezi péčí o syna s autismem a péčí o svou dceru a dávat pozor, aby se jeden z nich necítil odstrčený. Je logické, že syn s autismem potřebuje více péče, Vaší pozornosti i energie, přesto by bylo skvělé najít si sem tam čas a prostor, abyste mohla trávit čas jenom se svojí dcerkou.

Je dobré si najít čas na společné aktivity, ale také si uvědomit, že děti si nejvíce cení pozornosti a zájmu rodičů o jejich životy. Můžete se například snažit vyslechnout své děti, být aktivně zajímat se o jejich zájmů a malé každodenní bitvy, podporovat je v jejich aktivitách a zároveň si s nimi užívat společnou zábavu.

Může být také užitečné, najít si podporu od ostatních rodičů, zejména těch, kteří mají s dětmi podobnou zkušenost. Existuje spousta nadací a spolků, které se zaměřují na pomoc rodinám s autismem. Můžete se připojit ke skupinám pro rodiče s dětmi s autismem, kde je možné najít podporu, sdílet své zkušenosti a příběhy a získat nové nápady nebo inspiraci. Nebo je možné požádat o terapeutickou péči a odbornou pomoc.

Je ale také důležité si najít čas na sebe a na své vlastní potřeby, protože to vám umožní být víc uvolněná a vstřícná ve vztahu s dětmi. Pro každou maminku je nejdůležitější, aby v té velké snaze vyjít vstříc dětem a postarat se úplně o všechno, neztratila sama sebe. Mohlo by Vám pomoc najít si své vlastní koníčky, nějakou aktivitu, která Vám udělá radost, kde najdete potěšení, uvolníte svůj stres a napětí. Kde získáte trošku odstup od toho každodenního malého zápasu. Výborné by bylo, když by se Vám podařilo cvičit nebo alespoň chodit na procházky, na čerstvý vzduch. Trochu se nadechnout, vyvětrat hlavu.

V každém případě si myslíme, že je důležité být trpělivý a mít realistická očekávání, protože vztahy se staví postupně a dlouhodobě a i když každá změna nebo nová aktivita bude mít jen malý dopad stojí to za to. Je skvělé, že máte snahu se posouvat a záleží Vám na Vašem vztahu s dětmi.

Jsme přesvědčeni o tom, že děláte úplně všechno co můžete, aby se Vaše děti cítili dobře a abyste jim dopřála to nejlepší. Dáváte jim úplně to nejlepší ze sebe, děláte to tak nejlíp, jak můžete a jak to dokážete.

Přejeme Vám hodně sil, hodně trpělivosti, dobrých nápadů a aspoň sem tam radost z úspěchů. Některé posuny a změny jdou pomalu, přesto se vyplatí pořád se o ně snažit.

S úctou Váš odborný tým, Doktor.cz
 
Last edited by a moderator:
Top