spálená záda

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den, moje vnučka si spálila záda, vlastně celou zadní část těla v Portugalsku. Co měli sebou mléko po opalování, tak už vypotřebovali, je tam s kamarádkou. Té se udělalo špatně, zamotala se jí hlava, musela se vrátit do posletele. Víte co jim na dálku doporučit? když už to nezvládly a jsou totalně spálené? říkala, že se nemůže ani obléknout, že nemůže chodit, že je bolí kůže pod kolenem, že je jim zima, asi mají mají teplotu. nemůžou se otočit, sednout si, jenom leží na břiše. Z dostupných krémů po opalování, jsou nějaké lepší, něco co s jistotou funguje? používali jste někdo panthenol? Kromě obvyklých krémů po opalování jsou nějaké staré osvědčené metody, které fungují doteď? Myslím, že naší dceři jsme dávali na spálená záda tvaroh, možná dokonce tvaroh s medem. Máte s tím někdo zkušenost? předem díky Roman
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den, Romane,
zdá se, že si Vaše vnučka kromě popálenin, dle Vašeho popisu, možná až 4. stupně, že si způsobila i úžeh. Stavy které popisujete jsou typické a jsou velmi nebezpečné. V krajní situaci to nejde bez asistence lékaře. Jde o to, že dojde k přehřátí organismu, a dehydrataci. Někdy to může dojít až tak daleko, že je třeba doplnit tekutiny intravenózně (Kapačkou). Rozhodně spálené tělo je potřeba chladit a ochlazovat a hydratovat. Vhodné je přikládat mokré a studené obklady. Pokud je horkost veliká tak pomohou i na čele, v zátylku, na zápěstí a u kotníků. Je třeba hodně pít, držet se ve stínu a odpočívat. Předpokládám, že nic jiného v tomto stavu stejně dělat nemohlanejvíc kouzelným slovem je mléko po opalování, případně konzultace v lékárně nebo s lékařem aspoň na telefonu, když byla zrovna v Portugalsku a nevím, jak je jazykové zdatná případně v komunikaci na sítě úspěšná.

Spálené tělo potřebuje energii, vodu, stín a klid. Staré praktiky, jak popisuje jsou samozřejmě stále funkční. Jde jen o to, že mléko po opalování nebo pantenol, jak zmiňujete, je účinnější. Pokud to vnučka k dispozici nemá, pomůže primární hydratace, chladivé mléčné produkty, které necháme na poškozené tkání dlouhodobě působit. Odvedou horkost, dodají pokožce ztracenou vláčnost a pružnost. doplní tekutiny, protože když třeba na pokožku aplikujete tvaroh, za pár hodin ho sloupáváte v tuhém stavu po kusech.

Samozřejmě je lepší takovým potížím předcházet, než hasit akutní požár. Proto musím zmínit, že každý, kdo cestuje na dovolenou by měl být na pobyt na slunci vybaven. Není vhodné spoléhat se na to, že si opalovací krém, případně krém propalování na sítě koupím. Je lepší mít sebou větší množství vlastního krému a v případě potřeby ho použít. V případě akutních potíží se nanáší mléka po opalování opravdu hodně a velmi často. Jedině tak zajistíte správnou hydrataci a regeneraci.

Součástí zabaleného zavazadla by mělo být také vhodné lehké bavlněné oblečení pro situaci, kdy je třeba chránit se před sluncem. Spálený člověk, když už může chodit, tak se nemůže vystavovat přímému slunci. Je třeba mí přiléhavé, ale bavlnění triko s dlouhým rukávem nebo košili a dlouhé valuty, ala legíny, aby žádná látka neklouzala po poškozené pokožce.

Já když jsem byla malá, tak jsem u moře nosila mokrou tátovu košili s dlouhým rukávem a i tak jsem se stále schovávala ve stínu. Jinak by mě to sžehlo jak trávu na pouštní stepi.

Přeji Vám i jiné krásné z zážiky z cest! Věřím že se vrátila ve zdraví a po pozorné péči má svoji pokožku v pořádku. Vy si určitě užijete její vyprávění a další příběhy.

S pozdravem Iveta Nejedlá,
moderátor
Doktor.cz
 

Bobinka

Member
Členem od
31/3/23
Zprávy
30
Body
8
Dobrý den, všichni jsme byli asi někdy spálení od sluníčka. Asi je to hlavně o tom, jak je kdo citlivej na sluneční záření, jakou má barvu kůže, jestli se opaluje do hněda nebo do červena a podle toho by se měl na slunci chovat a pečovat o sebe. I malé dítě ví, že když je na sluníčku, musí se namazat krémem a potom doma krémem po opalování. No a když se to někdy nepovede, třeba si poučí pro příště a dá si větší pozor.
Bibi
 
Top