Proč nezabrali antibiotika?

Maja

New member
Členem od
14/4/23
Zprávy
26
Body
3
Vlastně nevím, podle čeho léta vybírá antibiotika, které druh pacientovi předepíše. Můj vnuk (16 let) mívá rychlý vysoký horečky celý život. Nic mu není a najednou má vysokou teplotu, trvá to 2 - 3 dny a je to zase úplně dobré.

To se stalo i teď, jenomže měli dojet na jarňáky lyžovat do Alp. Tak Odložili odjezd o jeden den, ale dobré to stejně nebylo. Vlastně se stav nezlepšil. Bylo jasný, že se to chová jinak než obvykle. Navštívili lékaře, CRP bylo 47, dostali antibiotika a odvážně odjeli. Jenže situace byla spíš horší než lepší, takže za 2 dny byli zpátky. Navštívili znovu lékaře, CRP bylo 75, dostali jiná antibiotika a to už zabralo tak jak mělo. Teprve další den horečka začala trochu klesat a do 3 dnů bylo úplně dobře. Když by se to povedlo hned na poprvé, tak si mohli všichni aspoň chvilku zalyžovat.

Myslím, že na poprvé dostal vnuk klasickou penicilinovou řadu (Augmentin) a na druhý pokus mu dali Clacid (tím názvem si nejsem jistá).
Nevím, jestli se dá doktorovi říct, já nechci tyhle alb, dejte mi jiné. Nebo jestli je určeno co by na co mělo fungovat a komu. Škoda že se nepozná hned citlivost, že výsledky laborky trvají tak 3-4 dny. Takže je to asi vlastně tak, že doktor nemá podle čeho indikovat, tak to zkusí jestli se trefí. A když ne, tak mezi tím přijde laboratoř a ví nebo zkusí něco jiného. Omlouvám se doktor nejsem a nevím, je to jenom zamyšlení.
Mája
 
Last edited:

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

Každé antibiotikum je určeno pro určitou skupinu bakterií a infekcí a má své kontraindikace a vedlejší účinky.

Když lékař předepisuje antibiotika, měl by brát v úvahu především závažnost infekce, typ bakterií, které ji způsobují, a citlivost těchto bakterií na různé typy antibiotik. Je důležité, aby se antibiotikum podávalo v dostatečné dávce a po dostatečnou dobu, aby mohlo být účinné a zabít bakterie.

Je ale také důležité, aby pacient informoval lékaře o případných alergiích na antibiotika, protože to může mít vliv na výběr léčby. Pokud by se pacient necítil dobře nebo by měl vedlejší účinky z antibiotik, měl by okamžitě informovat svého lékaře.

Vzhledem k tomu, že výsledky laboratorních testů obvykle trvají několik dní, mohou lékaři někdy předepsat antibiotika empiricky, což znamená, že zkusí antibiotikum, které je nejpravděpodobněji účinné pro danou infekci, a pak se po laboratorních testech mohou rozhodnout, zda pokračovat v této léčbě nebo změnit antibiotikum na jiné. A to je pravděpodobně i situace, která se stala u Vašeho vnuka. Sice dostal antibiotika a všichni čekali, že to bude do 3 dnů dobré, ale bohužel se to minulo s účinkem a zabral až druhý typ přesně tak, jak popisujete.

Je důležité, aby se při léčbě infekcí dodržovala předepsaná dávka a doba užívání antibiotik a aby se antibiotika nikdy nepoužívala bez konzultace s lékařem a aby se vždy byla dobrána celá předepsaná dávka. To je důležité nejen pro účinnost léčby, ale také pro snížení rizika vzniku rezistence bakterií na antibiotika.

S úžíváním antibiotik je spojené i určité omezení v jídle, o němž detaily naleznete v příbalovém letáku nebo by Vás o tom měl informovat lékárník, který Vám léky vydává. Obvykle není možné antibiotika kombinovat s kyselým (ovoce, zelenina, ocet, citron, limonády, perlivé vody, káva, ovocný čaj, džus, šťáva). Některá antibiotika také způsobují alergické reakce na kombinace s mlékem (Např. Clacyd, Clotrymoxazol), s odstupem 3 hod před i po užití antibiotik je vhodné se produktům z mléka zcela vyhnout (a to včetně náplní v sušenkách a např. máslu)

Přejeme Vám pevné zdraví a jsme tu pro Vás.

Ing. Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
S pozdravem,

Ing. Iveta Nejedlá, Doktor.cz
 
Top