Popálenina na břiše

Lenka Švecová

New member
Členem od
6/4/23
Zprávy
23
Body
3
Místo
Praha
Dobrý den,

prosím o radu co pomáhá na hojení popálenin. Jelikož jsem nemehlo, vrhla jsem si na břicho vroucí vodu. Je to sice už tři dny, ale pořád to šíleně štípe a pálí :/
Mastička nebo něco?

Děkuji
 

LucikB

Administrator
Správce fóra
Členem od
21/3/23
Zprávy
9
Body
28
Dobrý den Lenko,

také se mi to stalo. Snažila jsem se aby mi bříško dýchalo a nosila jsem pouze volné oblečení. Vím, že je to nepříjemné. Občas jsem si brala i brufen na bolest a stříkala akutolem tady je případně odkaz : https://eshop.doktor.cz/akutol-sprej-na-popaleniny-50-ml-klas--kod-ii-a/ no a po pár dnech jsem mazala klasickou "kalciovkou" https://eshop.doktor.cz/calcium-pantotenat-mast-30-g-herbacos/ a sudokrémem (měla jsem malé děti tak se to hodilo). Každopádně pokud by se to zhoršovala, raději vyhledejte lékaře a poraďte se s ním. Toto je pouze na ošetření menších poranění.
Držím Vám palce Lucka
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

i já mám takovou zkušenost, převrhla jsem si na břicho a na stehno vroucí vodu z rychlovarky. Pravděpodobně se jednalo o zranění většího rozsahu, ale reakce těla mě překvapila. V takovém akutní stavu je určitě vhodné zavolat si rychlou pomoc. My jsme to tenkrát zvládly doma, ale bez pomoci dcery by to nešlo. okamžitě je třeba přiložit vodu, takže mokrý hadr, aby doplnil tekutinu na místo zranění a vytáhl aspoň trochu horkost. Obklad je třeba vyměňovat, protože je hned teplý. Je důležité se snažit, za každou cenu, aby se nestrhla spálená horní vrstva kůže. Mně se to bohužel povedlo na jedné částí na břiše a to místo se hojilo mnohem delší dobu než ta ostatní a je tam doteď viditelná jizva.

Popálením se z kůže a podkoží vypaří voda. Aby mohlo probíhat hojení, je proto potřeba udržovat poraněné místo vlhké, mokré. Pokožka se nám lidem přirozeně obnovuje a stará se sloupává, takže se nové vrstvy obnoví, ale tělo potřebuje pomoc. Moje zranění tenkrát bylo opravdu velké a hluboké, musela jsem to dokonce udělat tak, že jsem pokožku namazala a přikryla igelitem, aby to zůstalo mokré a hojilo se to. Proces hojení může trvat i několik týdnů.

Co je ale důležité, je celková reakce těla. Krátce po úrazu mi dcera měnila mokré obklady a tělo se začalo nekontrolovaně třást a byla mi hrozná zima. Nekontrolovaně jsem plakala. Vylezla mi teplota a když byla nad 38 tak jsem použila paralen. Po brufenu bych osobně nesáhla, protože tak jako tlumí bolest, tak tlumí v těle všechno - včetně aktivity a činnosti, kterou potřebujeme spíš podpořit, aby se s tím organismus vyrovnal. Celkově jde o šokovou situaci u které je vhodné požít vodu, studenou - ne ledovou (protože to by byl další šok pro tělo a zátěž).

Určitě je vhodné kontaktovat lékaře a situaci minimálně konzultovat. Člověk potřebuje mnoho mnoho tekutin, živiny a lékaře aspoň na telefonu. Takové zranění je velmi bolestivé, hojení trvá dlouho, přesto se v nějakém rozsahu pravděpodobně spálil každý z nás. Popálením se z naší pokožky a podkoží hlavně vypaří voda, proto se obvykle používá tzv. mokré hojení. Když to sesychá, můžou se na pokožce udělat praskliny a to proces hojení ještě zkomplikuje.

Věřím, že Vaše rána, je už minulostí a nepříjemnou vzpomínkou. Možná Vám zůstala jizva na kůži... aktuálně je zase horko, tak pozor na přímé slunce, místo po spálenině může být citlivé a zranitelné překvapivě dlouhou dobu.

I v horku tak Vám přeji hezké léto, ať to nebolí.

Iveta Nejedlá,
moderátor
Doktor.cz
 
Top