Očkování proti klíšťatům

Lenka Švecová

New member
Členem od
6/4/23
Zprávy
25
Body
3
Místo
Praha
Dobrý den,
jelikož bydlíme na vesnici, stále více přemýšlím o očkování proti klíšťatům. Můžete mi poradit jestli do toho jít nebo ne? Popřípadě jestli je zde někdo kdo s ním má zkušenosti?
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
Zcela rozumím tomu, že o očkování uvažujete, tím spíš, jestli máte malé děti a bydlíte na vesnici.

Klíšťová encefalitida je virální infekce, kterou přenáší kousnutí infikovaného klíštěte. Toto onemocnění může způsobit zánět mozku a může mít vážné následky. Očkování proti klíšťové encefalitidě je k dispozici a je obvykle doporučováno pro osoby, které žijí nebo tráví čas v oblastech, kde je vysoká prevalence klíšťat a klíšťové encefalitidy.

Druhou skupinou, která by měla očkování proti klíšťové encefalitidě zvážit jsou chronicky nemocní lidé. Obecně vzato chronicky nemocný člověk snáší každou další zdravotní zátěž hůře než zdraví jedinci. Proto má každá další nemoc vážnější průběh a nemocného může vážně omezit nebo limitovat.

Pokud Vám Vaše doktorka doporučila očkování proti klíšťové encefalitidě, pravděpodobně zvažuje Vaše riziko vystavení se klíšťatům a riziko nákazy klíšťovou encefalitidou. Očkování může být pro Vás dobrá volba.

Nicméně, před rozhodnutím o očkování byste měli diskutovat s Vaší doktorkou o Vašich konkrétních okolnostech a zvážit potenciální výhody a rizika.
 

Janicka

New member
Členem od
30/3/23
Zprávy
21
Body
1
Ahoj a jak se má správně vynadat klíště? A pozná se nějak, že bylo infikované?
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den!
Pokud najdete klíště na svém těle, měli byste ho co nejdříve odstranit. Správné odstranění klíštěte může pomoci snížit riziko infekce klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.

Zde jsou kroky, které můžete následovat při odstraňování klíštěte:
1. Použijte pinzetu nebo speciální kleště určené k odstraňování klíštěte.
2. Uchopujte klíště co nejblíže k povrchu kůže.
3. Pomalu a opatrně vytáhněte klíště rovnoběžně s povrchem kůže, dokud se klíště neuvolní.
4. Následně místo kousnutí dezinfikujte.
5. Pokud místo kousnutí zčervená, nebo oteče, vyhledejte lékaře.

Je důležité, abyste se pokusili vyhnout stlačení klíštěte nebo jeho rozdrcení během procesu odstraňování, protože to by mohlo způsobit uvolnění infikované krve do vašeho těla a zvýšit riziko infekce.

Je také dobré si uvědomit, že výskyt klíšťat se liší v různých regionech, a proto je důležité mít na paměti riziko infekce a podniknout preventivní opatření, jako je použití repelentů, nošení ochranných oděvů a pravidelné kontrola pokožky po vycházce do přírody.

Pokud si nejste jistí, zda máte klíště správně odstraněno, nebo pokud se objeví jakékoliv další příznaky, jako jsou vyrážky, horečka, zarudnutí pokožky, její citlivost na dotek, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Last edited:
Top