Dobrý den,
V současné době se proti tuberkulóze očkují jen rizikoví novorozenci a v tom případě je očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Plošné očkování proti této nemoci je v ČR zrušeno od listopadu 2010 (novelizací vyhlášky MZ ČR č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem). Již dva roky před tím, v březnu 2009, bylo zrušeno přeočkovávání jedenáctiletých dětí. Můžeme připomenout, že plošné povinné očkování proti tuberkulóze u nás bylo zrušeno jako v jednom z posledních evropských států s nízkým výskytem tuberkulózy.
Povinné očkování proti tuberkulóze probíhalo do 50 let 20. století a mělo svůj význam v době, kdy byla tato nemoc v populaci četně vyskytována.
Dnes je naopak důležitější, že jeho zrušení umožnilo posunout na dřívější dobu podání první dávky hexavakcíny, která chrání proti šesti infekčním nemocem včetně černého kašle. Ten představuje daleko větší epidemiologické riziko než tuberkulóza a právě u miminek může probíhat velmi závažně. Po očkování proti tuberkulóze bylo možno hexavakcínou očkovat nejdříve za 2 měsíce, avšak kvůli komplikacím se muselo podání její první dávky dokonce odsouvat, takže ani nebylo možné dodržet očkovací kalendář.
Očkování proti tuberkulóze nyní zůstalo jako povinné pouze u vysoce rizikových dětí. Je hrazeno ze zdravotního pojištění. Toto očkování indikuje neonatolog, resp. pediatr, je prováděno od 4. dne života dítěte do dokončeného 6. týdne života dítěte. S sebou rodiče, resp. zákonný zástupce, přinese:
U dětí nad 6 týdnů věku se očkování proti tuberkulóze provádí podle výsledku tuberkulinové zkoušky. Ta se provádí vždy 3 dny před samotným očkováním.U dětí do 6 týdnů věku se očkování proti tuberkulóze provádí bez tuberkulinové zkoušky.
V České republice jsou podle důvodu očkování proti tuberkulóze 2 druhy očkování:
- Očkování proti tuberkulóze ze zdravotní indikace lékaře, hrazeno zdravotní pojišťovnou
- Očkování proti tuberkulóze na vlastní žádost rodičů dítěte, hrazeno rodičem dítěte
V současnosti je v České republice dostupný test k vyloučení poruchy buněčné imunity u novorozenců, který umožňuje vyloučit danou poruchu ještě před provedením očkování proti tuberkulóze z důvodu zabránění vzniku závažných komplikací, která mohou být s daným očkováním spojena. Informace o tomto vyšetření jsou uvedeny v Informačních materiálech: Informace o vyšetření k vyloučení poruchy buněčné imunity.
1. Důvodem očkování ze zdravotní indikace jsou podle přílohy č. 3 k vyhlášce č.357/2006 Sb., vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem jde o děti, jejichž rodiče nebo sourozenci, případně člen domácnosti, v níž dítě žije, měli či mají aktivní tuberkulózu. Dále je očkování povinné pro děti ze zemí s vysokým výskytem této nemoci (dítě, některý z jeho rodičů nebo sourozenec, případně člen domácnosti se narodil nebo déle než 3 měsíce pobýval ve státě s vysokým výskytem tuberkulózy). Očkovány musí být i děti, které byly v kontaktu s nemocným s tuberkulózou.
Indikace k očkování vyplývá z anamnestických údajů poskytnutých lékaři novorozeneckého oddělení nebo registrujícímu praktickému lékaři pro děti a dorost zákonnými zástupci dítěte
2. Očkování na přání rodičů je možné u dětí mladších 1 roku.
Hlavním důvodem je, že maximální účinnost vakcíny byla prokázána převážně v ochraně nejnižších věkových skupin proti velmi těžkým formám onemocnění, které jsou šířeny krevní cestou (akutní miliární tuberkulóza a bazilární meningitida). Efekt vakcíny je nejvyšší do terénu nezralé imunity, maximálně do 1 roku věku. Vakcína má minimální stupeň ochrany proti plicním formám tuberkulózy u dospívajících a dospělých.
Iveta Nejedlá