Jak zlepšit vztah s manželkou

Jan H.

New member
Členem od
2/4/23
Zprávy
1
Body
1
Mám pocit, že se naše manželství rozpadá. Svoji ženu mám určitě rád, jsme spolu už 20 let, z toho 10 let manželé. Je mezi námi věkový rozdíl 13 let. Ale, manželka začala být více v práci, protože se ji naskytla příležitost se posunout. Domů se vrací večer, je unavená a nepříjemná. Dřív jsem dostal pusu, teď mi vynadá co jsem udělal špatně. Když se snažím s ní mluvit, je vidět že poslouchá, snaží se. 2 dny je klidná, ale pak se to znova otočí do zajetých kolejí. Po intimní stránce nám to celkem funguje, tak si nemyslím, že by v tom byl někdo další, ale pochybnosti občas mám. Myslíte si, že by třeba pomohla i nějaká poradna?
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

je mi líto, že vztah s Vaší ženou je nyní tak trochu na mrtvém bodě. Je dobré si uvědomit, že každý vztah se v průběhu života někam posouvá a nějak se vyvíjí. Zdá se, že se vaše žena nyní vzhlédla v práci a snaží se tam seberealizovat. Z toho je patrné, že touží po uznání, že jí žene dopředu potřeba něčeho dosáhnout. Mohlo by vám pomoci dát ji na vědomí, že si jí vážíte, zajímat se o její práci a to, co tam dělá a dát jí kousek toho uznání a svého zájmu.

Každý vztah je tak trochu jako květina, o kterou se musí starat oba zúčastnění. Jste spolu už 20 let, tzn. že se dobře znáte a je třeba dát si vzájemně na vědomí, jak se mění Vaše pocity a potřeby, a jak vnímáte jeden druhého ve vztahu i jaké máte aktuálně priority. Život každého z nás, tím spíš v dlouhodobém vztahu, je plný kompromisů. Je třeba živit společná témata, hledat společné zážitky a nasdílet si svá přání a touhy.

Domnívám se, že by nebylo dobré, neustále si stěžovat na to, že je stále v práci a její aktivitu hanit. Stěžovat si na to, jak máte málo její pozornosti, že si Vás vůbec nevšímá...

Mohlo by být užitečné připomenout jí Váš vztah, podívat se spolu na starší společné fotky plné úsměvů a legrace, zážitky, které si oba pamatujete. Ale současně je důležité respektovat její pracovní vytížení a podpořit ji v její snaze.

Zkuste se s ní dohodnout se s ní, že jeden večer strávíte společně, ideálně mimo domov, kde budete mít prostor zažít něco příjemného a můžete si trošku připomenout, že je Vám spolu dobře. Pro vztah jsou důležité společné zážitky a zájem věnovat se jeden druhému.

Když se Vám podaří, trochu ji zklidnit, byť na chvilku, aby nemyslela stále jenom na práci, bude přístupnější i fyzickému kontaktu mezi Vámi. Uvědomí si, že jí je dobře ve Vaší blízkosti. V každé domácnosti, v každém partnerství, jsou nastavená nějaká pravidla, ať už formálně nebo zvyklostmi z každodenního žití a bytí. Jedním z takovýhch pravidel by mohlo být Vaše společné soukromé rande. Ano myslím to vážně, na chvilku sami jeden pro druhého.

Chápu, že současný stav může být pro Vás frustrující a nepříjemný, přesto bych vám chtěla doporučit, abyste s vaší ženou jednal pokud možno příjemným a normálním způsobem. Pokud byste byl vůči ní výhradně kritický a negativní, určitě by Vám to nepomohlo.

Co by Vám ještě mohlo pomoci je změna každodenního stereotypu, pokud jste byli zvyklí povídat si jenom večer, ale teď Vaše žena tráví večery v práci, mohla by Vám pomoci společná snídaně nebo společný čas okolo oběda. Zkuste ji zkrátka dát najevo, že Vám na ni záleží a že s ní chcete svůj život aktivně sdílet a byl byste rád, aby to tak cítila i ona.

Jste v situaci, kdy musíte vyvinout nějakou aktivitu a podle reakce Vaší paní se budete rozhodovat jak dál, jestli to zvládnete spolu doma, nebo jestli bude pro Vás výhodnější vyhledat pomoc odbornou a navštívit např. nějakou manželskou poradnu, kde by Vaši diskusi moderovat odborník, který by vás tím mohl provézt. Tam byste si to určitě dokázali vzájemně pojmenovat, a tak byste se mohli i pochopit a domluvit. Ve vztahu je důležité nechat si vzájemně nahlédnout dovnitř, jak se cítíte, co si myslíte, a co byste chtěli. To je přesně práce terapeuta.

Krátkodobě se dá vydržet i stav skoro výhradně pracovní, ale když byste se na to jenom mlčky díval, tak by mohlo dojít k úplnému odcizení, a to by byla škoda.

Přeji vám trpělivost, aktivitu, vzájemnou snahu a důvěru, kreativitu i vzájemné pochopení.

Budu ráda, když se zase ozvete, jak se daří.

Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Last edited:
Top