Jak se pozná cukrovka?

Aleš

New member
Členem od
2/5/23
Zprávy
18
Body
1
Dobrý den,
když jdu k lékaři na preventivní kontrolu tak mi kontroluje cukr i moč. Je v tom automaticky zahrnutá cukrovka? Nebo si o to musím nějak říct? A je možné že se to změní nějak v těle rychle? Myslím tím, když mám pravidelné kontroly jednou za půl roku, tak možné že se to mezi tím nějak hodně zhorší a musím se hlídat sám a pozorovat se doma? Nebo je v pořádku, když to nechám na lékaři? Jaké jsou vůbec příznaky cukrovky? Předem děkuji, Aleš
 

iwett

Member
Členem od
29/3/23
Zprávy
43
Body
8
Dobrý den,

množství cukru v krvi a v moči by mělo patřit mezi základní testované parametry na každé běžné kontrole u lékaře. Přesto bych doporučila toto téma otevřít s Vaším lékařem v diskusi a normálně se na to zeptat. Pokud byste chtěl sám vědět, jak jste na tom, tak bych doporučil základní text cukru v moči. Je to tak, že pokud má tělo příliš mnoho cukru v krvi, tak se to snaží vyloučit močí ven. Pozná se to jednoduše na diagnostických proužcích Diaphan, které si můžete koupit ve zdravotnický potřebách, někde možná i v lékárně. Funguje to tak, že to člověk počůrá a počká přesně daný čas (pro ketony je to 1 minuta a pro cukr jsou to 3 minuty) a kontroluje zabarvení podle předlohy na obalu. Pokud se v moči objeví cukr, nebo vlastně cokoliv se na tom proužku zabarví do odlišných barev, než je originál původní stav, tak byste měl navštívit svého lékaře a situaci s ním konzultovat. Je téměř jisté, že v těle něco nefunguje a je třeba to léčit. Iwett
 

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den, naše dcera má cukrovku, už od 9 let. Tenkrát to poznal pediatr na běžné kontrole po nemoci. Myslím si, že proto chtějí doktoři přinést vždy ranní moč. Je to rychlá cesta, jak zjistit něco špatného. Pro rychlé vyšetření v ordinaci používají také diagnostické proužky, jen mají rozšířenou řadu testování. mj. tam hlídají i bílkoviny, krev, ketony, cukr a ph, možná ještě něco dalšího, ale to nevím přesně. Když je nález v moči pozitivní, řeší se ještě krev a laboratoř. No a z výsledků tam je to jistota. Pokud Vás doktor pošle ráno na krev. Je důležité jít na lačno, najíst se až potom.

U nás to bylo tak, že měla dlouho těžkou angínu a zánět dutin a léčilo se to blbě a dlouho. byla viditelně unavená, hodně spala a strašně moc pila. Co jsem slyšel, tak u menších dětí se stává že se zase začnou počůrávat, protože jsou ledviny přetížený. Může to být složitý, ale dá se s tím žít. Nejtěžší na tom je objevit, a naučit se všechny ty pravidla okolo. Když člověk dělá to , co má, tak je mu i dobře.

A Určitě si myslím, že není nic špatného se doktora normálně zeptat, tím spíš, jestli měl stařeckou cukrovku někdo z příbuzných...

Romik
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
ano toto tvrzení je pravdivé. Únava je jedním z hlavních příznaků cukrovky. V krvi je vyšší h alpina cukru, než by měla být, ale bez inzulínu se cukr nedostane do buněk, ty strádají a říkají mám hlad dej mi jít, proto se stává, že má člověk i Chuť na sladké. Ještě častěji je stav začínající cukrovky provázen zní a častým močením. Doporučuji udělat základní test, který nejedete i v našem e-shopu:
Pokud je reálně vyšší hladina cukru v těle je zbytečné odkládat návštěvu lékaře. Čím dříve se to začne řešit, tím dříve se budete cítit zase dobře a přestanete být unavení.
Přeji Vám dobré zdraví, pevnou vůli a ideální glykemie.

S přátelským pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
 
Top