Horečka nástroj těla k léčení, jak se to řeší?

Sylvous100

New member
Členem od
29/3/23
Zprávy
15
Body
3
Ahoj, diskuse nad horečkou jsou vždycky zajímavé, já jsem se o svoje děti starala tak, že když měly mírně zvýšenou teplotu 37 - 38, tak byly v klidu doma, pily horký čaj a horečku jsme ničím nesráželi. Tělo ji potřebuje proto, aby mohlo bojovat s infekcí a bakteriemi. Představuju si to tak, že když je vyšší teplota, je tam více bílých krvinek, které jdou po těch virech a bakteriích... Pokud je teplota nad 38, tak je třeba ji snižovat - na to používáme jenom paracetamol v předepsaných max. dávkách na den. Nikdy bych dítěti nedala ibuprofen, který má tlumící účinky a je taky na tišení bolesti. To vlastně tělo zablokuje a celý vnitřní proces se tím naruší nebo spíš zastaví. Při vysoké teplotě nad 39 už dáváme studené zábaly a snižujeme teplotu i mechanicky, protože vysoká horečka může poškodit i strukturu buněk. Možná je tento způsob léčby trochu na delší dobu, ale myslím si, že to je pro tělo dobře. No jsem zvědavá jak se s teplotou pracuje v jiných rodinách.
Sylva
 
Last edited:

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

pokud je zvýšená teplota (nad 37°) je to signál těla, že něco není v pořádku. Zpravidla se nepozná hned, jak moc je to vážné. Člověk je unavený, měl by odpočívat - ležet a důležitý je dostatek tekutin. Velmi důležitý může být individuální stav pacienta a jiné případné nemoci, kterými trpí, proto by se situace měla konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Pravdou je, že někteří pediatři nebo praktičtí lékaři dnes zastávají názor: "Nechoďte mi do ordinace s teplotou okolo 37 a s nachlazením!" Přesto je vhodné se s lékařem alespoň telefonicky spojit a situaci konzultovat. V případě, že zvýšenou teplotu má pacient, který se léčí s jinými chronickými nemocemi, nebo má další příznaky nemoci, jako je zvracení, průjem, lokální bolesti na těle, nebo pokud se stav pacienta několik dní po sobě zhoršuje, stejně tak když léky na snížení teploty nezabírají, je vhodné lékaře navštívit ihned!

Ohrožující bývá teplota nad 39°, kdy může docházet k blouznění, halucinacím a zpravidla je stav doprovázen akutní bolestí hlavy. Nejdůležitější jsou tekutiny. Ať už tělo bojuje s virózou nebo se zánětlivým procesem, může škodlivé látky vyloučit z těla pouze močí, proto je výrazně větší potřeba tekutin než obvykle. Tím spíš, pokud horečku doprovází pocení, riziko dehydratace je vysoké.

Test z kapky krve na CRp má důležitou vypovídací hodnotu. CRP (C-reaktivní protein) je bílkovina produkovaná játry v reakci na zánět v těle. Hodnota CRP se obvykle měří v krvi a slouží jako ukazatel zánětlivého procesu v těle, který je třeba léčit pomocí antibiotik.

Normální hodnota by měla být do 5mg/litr krve. Pokud je CRP vyšší, může to naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v těle, jako jsou například infekce, autoimunitní choroby nebo pooperační komplikace. Hodnota CRP se také používá k monitorování průběhu léčby a reakce těla na léčbu zánětu.

Důležitým parametrem při zvýšené teplotě a horečce je čas. Pokud je pacient pouze nachlazen, nebo má lehkou virózu, tak je zvýšená teplota nástrojem těla, jak se s virovou infekcí vypořádat. Pokud se stav nelepší několik dní a je třeba navštívit lékaře! Pokud mám pacient horečku vysokou 38/39, je nutné podat léky na snížení teploty (paracetamol v maximální dávce 1 x / 4 hodiny, případně Ibuprofen (nebo u dětských pacientů Nurofen)). Pokud tělo nereaguje snížením teploty ani po podání léku, je nutné obratem doplnit tekutiny a vyhledat akutní pomoc lékaře.

V situaci, kdy dochází k rychlému nárůstu horečku na hodnotu 38/39 jedná se o reakci na probíhající zánět v těle s e značnou progresí a je třeba vyhledat lékaře a nasadit vhodnou medikaci.

S pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 

Janicka

New member
Členem od
30/3/23
Zprávy
21
Body
1
Ahoj mně maminek doma říká, že zvýšená teplota se nesnižuje, že to tělo potřebuje, aby se uzdravilo. taky tvrdí, že večer mají zvýšenou teplotu skoro všichni, že je to normální (třeba 37,2). Ale když jsem unavená a mám přes 37 ráno, tak mě nechce pustit do školy. Ve škole mě zase vyčítají, že jsem furt doma, nechápu to. Jak je to správně?
Jana
 
Top