Dobrý den,
obecně lze říct, že opalovací krém nás chrání před ultrafialovým (UV) zářením. Je forma světla, které je pro lidské oko neviditelné. UV záření se dělí na tři typy - UVA, UVB a UVC, z nichž každý má různé účinky na naši kůži. Nejnebezpečnější je UVB, je hlavní příčinou spálení od slunce a může přispět k vývoji rakoviny kůže.
SPF, nebo faktor ochrany proti slunci (Sun Protection Factor), který je napsaný na opalovacím krému, je měřítko, které ukazuje, jak dlouho může vaše kůže vydržet na slunci bez toho, aby došlo ke spálení. Například pokud by vaše kůže normálně začala citlivě reagovat na slunce (červenat a pálit) po deseti minutách, krém s SPF 30 by teoreticky poskytl 30krát delší ochranu (Pokud jste se nerozhodla osvěžit ve studené vodě a neutřela krém do ručníku.).
Lidé se světlou barvou kůže potřebují větší ochranný faktor u opalovacího krému, než jedinci s tmavším fototypem. Je to proto, že mají méně melaninu. V takovém případě je ideální použít aplikaci krému 20 - 30 minut před přímým kontaktem se sluncem. Oproti tomu lidé s tmavším tónem pleti si mohou dovolit menší ochranný faktor a trochu volnosti. Zpravidla se opalují rádi, protože se v tmavším odstínu svého těla cítí lépe. Dává jim to určitý šmrnc a sexapeal. Neměli by však zapomínat na UVB záření, které může být škodlivé i jim. Opalovací krém je tedy nejen ochranou před spálením na slunci, ale také ochranou před případnou rakovinou kůže. Mazat by se měli určitě všichni.
Užívejte slunce bezpečně a statečně
S pozdravem Iveta Nejedlá, moderátor
Doktor.cz