dieta při mononukleóze a přenositelnost

iwett

Member
Členem od
29/3/23
Zprávy
44
Body
8
Dobrý den,

my, když jsme byli mladí, na střední škole, tak se o mononukleóze mluvilo, jako o nebezpečné infekční nemoci, která napadá játra, dlouhodobě, a musí se při ní držet přísná jaterní dieta (bez tuku a bez koření, někdy i bez méka, kávy a určitě bez alkoholu - striktně). Říkali nám, že je to nemoc vysoce infekční. Tak ty děti, co to měly, musely být 2 měsíce zcela zavřený doma a museli být úplně bez fyzické aktivity. Říkalo se, že pokud by nedodržely ty pravidla a podmínky, tak by jim játra mohly přestat fungovat a takovém člověk brzy zemře.

Teď jsem byla překvapena, když přišla dcera (středoškolák) ze školy, že spolužák má mononukleózu. Nepřišla žádná informace o nemoci pro rodiče, žádná doporučení pro děti (například že nemají pít z jedné lahve, protože se to přenáší slinami). Děcka sice věděli, že to je nemoc z líbání, ale jinak měli pocit že jim nic nehrozí. Ten nemocný spolužák byl asi 3 týdny doma a normálně chodil potom do školy. Nemocný byl po lyžáku, a ani tam nikdo neřešil, co všechno tam děti společně a kontaktně dělali. Nedělali se žádné testy pro ty spolužáky co s ním sdíleli jídlo a pití.

Pokud vím, tak ten spolužák ani nedržel žádnou dietu a neměl žádná dlouhodobá omezení v pohybové aktivitě. Jak to teda je, když už je mononukleóza, jak se má chovat pacient, nebo jeho blízké okolí? Jaký to má rizika, jak se to léčí? Kdo by měl o tom informovat pacienta a kamarády? Hlásí se taková nemoc na hygienu?
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
Ano, mononukleóza (infekční mononukleóza) je infekční onemocnění způsobené viry Epstein-Barr (EBV) nebo jinými podobnými viry. EBV se přenáší slinami, krví nebo jinými tělesnými tekutinami, jako je například mateřské mléko. Nejčastěji se mononukleóza přenáší úzkým kontaktem s infikovanou osobou, například při polibku (proto je dat nemoc známá jako nemoc z líbání), sdílení nádobí nebo příborů, nebo při kontaktu s infikovanými slinami nebo krví. Proto pokud se objeví mononukleóza ve školním kolektivu, měly být děti upozorněny a nepít ze společné láhve, nesdílet spolu jídlo, nesdílet intimnosti. Viry mononukleózy mohou být také přenášeny prostřednictvím kapének, které se uvolňují do vzduchu, když infikovaná osoba mluví, kašle nebo kýchá, proto by infikovaná osoba měl dodržet jistou izolaci od kolektivu.

Symptomy mononukleózy zahrnují horečku, bolesti hlavy a krku, únava, zvětšení mízních uzlin, bolesti svalů, bolesti břicha a vyrážku. Většina lidí se s mononukleózou uzdraví bez léčby, ale někteří pacienti mohou potřebovat symptomatickou terapii a/nebo antivirotika, zejména pokud mají vážné příznaky nebo jsou ohroženi komplikacemi.

K lékům na symptomy mononukleózy patří léky proti bolesti a horečce, jako je například paracetamol nebo ibuprofen.Je důležité mít na paměti, že mononukleóza je způsobena virem, takže antibiotika nejsou účinná proti této infekci a nemají být užívána bez předepsání lékařem.

Je také důležité poskytnout pacientovi dostatek odpočinku a hydratace, aby si tělo mohlo poradit s infekcí a zotavit se. Doporučuje se, aby pacienti s mononukleózou odpočívali, dokud se nebudou cítit lépe, a aby dodržovali zdravou stravu (bez tuků, koření, mez smažených jídel, rozhodně bez alkoholu) a dostatek tekutin, zejména vody.

Přejeme Vám pevné zdraví.

Ing. Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Top