Dětská cukrovka - jak to vzniká?

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den,
moje dcera už je dospělá ženská, ale od dětství má cukrovku - diabetes mellitus I. typu, tzn. že je na inzulínu, dnes už 35 let. Cukrovku u nás v rodině nikdy nikdo neměl a nikdo neví, jak k tomu ona přišla, proto se chci zeptat, může vzniknout cukrovka u dětí nevhodnou stravou? Co se stane v malém dětském tělíčku, že přestane vyrábět inzulín? Když děti jedí hodně sladkého, může se to přetížit tolik, že se ten systém zhroutí a vznikne cukrovka?
Předem děkuji, Roman
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
Diabetes mellitus I. typu může být způsobena genetickými faktory nebo autoimunitní poruchou organismu, která způsobí nedostatek inzulínu v těle a hromadění cukru v krvi, což může způsobit dlouhodobé následky. Hormon inzulín tělo potřebuje k tomu, aby se cukr dostal z krve do buněk a tělo ho mohlo využít jako zdroj energie.

Diabetese mellitus II. typu je způsoben rezistencí inzulínu, a to může být způsobeno nevhodnou stravou a nevhodným pohybovým režimem. Obvykle se tento typ cukrovky objevuje u starších dospělých a často se mluví o nemoci z blahobytu. Tělo dospělého člověka může být svým způsobem přetížené tím, že mám moc jídla, moc cukru, příliš velká jídla, alkohol a málo tekutin. Cukrovka se v posledních letech stává jednou z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění, pravděpodobně právě proto, že máme všeho hodně, jenom pohybu málo.

Nicméně, příliš mnoho sladkého jídla samo o sobě nezpůsobuje cukrovku, a to zejména u dětí. Aby se u dítěte rozvinula cukrovka I. typu, musí jít zpravidla o genetickou predispozici, nebo autoimunitní reakci těla, kdy se nepřiměřeným způsobem imunitní systém těla brání jisté infekci a důsledkem toho se stane, že bílé krvinky začnou ničit vlastní buňky. Zejména jde o Beta buňky v Langerhansových ostrůvkách ve slivce břišní, které vyrábějí hormon inzulín. Cukrovka I. typu u dětí může být způsobena i zánětem v pankreatu, Bez dostatku inzulínu, tělo nemůže efektivně zpracovat cukry, které jsou konzumovány a hromadí se v krvi, což může vést k únavě, dehydrataci, k vážným zdravotním problémům a komplikacím.

Nesprávné stravování a nedostatek pohybu u dětí může dát základ vzniku obezitě a dlouhodobým metabolickým poruchám, které nakonec mohou vést k cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a jiným chorobám v dospělosti.

Proto je důležité věnovat pozornost celkovému zdraví dítěte a udržovat zdravý životní styl s vyváženou stravou a dostatkem fyzické aktivity.
Ne nadarmo už naši předci říkali, že ve zdravém těle je zdravý duch.

S pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 
Top