Defekty na nohách

iwett

Member
Členem od
29/3/23
Zprávy
43
Body
8
Dobrý den,
často se mluví o tom, že se diabetikům špatně hojí rány, jsou časté defekty na nohách, že musí dávat velký pozor na každé otevřené zranění, protože je to brána vstupu infekce, nesmí mít boty, které tlačí. Obecně se dá říct, že když vznikne defekt, jakýkoliv tak jsou omezené možnosti regenerace a hojení, zejména ve špatně prokrvených periferních částech těla, jako jsou prsty. Z toho důvodu většina diabetiků vůbec nechodí nikdy bosky a nejvíc investuje do bot.
Mně se stalo zhruba před měsícem že jsem si udělala puchýř na palci na pravé noze. pokyny jsou jasné - mokré hojení, desinfekce pravidelné převazy, nohu nahoru tak často, jak to jde a nepřetěžovat. Pozor na přímé slunce a na zapření. Důsledná hygiena. Takže to 2 x denně ošetřuju, je to třeba omýt a namazat betadinou, zalepit zaplatí s přívlastkem sensitiv (aby se nenarušila kůži v okolí, pod lepením) nebo obvázat. Pomáhat bojovat proti potenciálnímu zánětlivému procesu v těle může i látka paracethamol. Abych to podpořila, tak jsem přidala k ošetřování koupel v odvaru heřmánku (minimálně 2 x denně), ideálně v teplé vodě, a to konečně zabilo a zaznamenala jsem progres v hojení. Jak jsem říkala, je to už asi měsíc. Posuny jsou malé, ale viditelné, je třeba hlídat blízké okolí, aby se neobjevila voda v podkoží, aby tam nevznikl lokální zánět (bylo by to v okolí významně červené a teplejší než jiná místa na těle). Když by se tak stalo, je třeba navštívit lékaře, zkontrolovat CRP a případně zahájit antibiotickou léčbu. Když bych to všechno nepokryla a podcenila, mohla by z toho být i sepse (zánět celého organismu). Takže dělám, co je potřeba, normálně chodím do práce, jen vybírám outfit podle bot, které zrovna můžu mít na sobě, aby to moc netlačilo a nikdo neví, že něco řeším. I takový je každodenní život diabetika. Přikládám obrázek, za čas přidám asi další. Může být fajn vidět, že člověk takové případné věci neřeší sám, že to vlastně můžeme zařadit do kolonky běžné :). iwett
 

Přílohy

  • WhatsApp Image 2023-05-31 at 16.05.21.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-31 at 16.05.21.jpeg
    53,7 KB · Zobrazení: 0
Top