Co je to endokrinologie?

Bobinka

Member
Členem od
31/3/23
Zprávy
30
Body
8
Zamyslela jsem se nad tématem, ale upřímně mě nic moc konkrétního nenapadlo, jen to mám v hlavě spojené se žlázami s vnitřní sekrecí. Myslím si, že do tohoto patří i štítná žláza, hormony, nadledvinky a potom jsem dál v pasti. Pamatuju si, že jedna moje kamarádka na VŠ měla hrozné deprese, až tak, že byla schopná přemýšlet o sebevraždě a neviděla nic pozitivního a údajně se potom léčila se štítnou žlázou. Jiná kamarádka má malou dcerku, která má problém se štítnou žlázou v pubertě a údajně má také problém s psychikou, je labilní, nestabilní a čas od času se objevují panické ataky. Je to složité v takové situaci si uvědomit, že to dítě nedělá schválně, že jenom neprudí ale má opravdu problém ačkoliv to vypadá, že ve zdánlivě nesmyslných situacích jedná histericky. Je třeba s ním jednat pomalu, přátelsky a vlídně. Spíš ho uklidnit, než mu hubovat. Kamarádka to docela dává, ale otec bohužel už méně. Asi o hormonech nic moc neví. Vždycky na ni křičí a myslí si, že ta holka dělá jenom naschvály, to je smutný, Umíte takový stavy vysvětlit i pro úplné neznalce? Bibina
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
Endokrinologie je obor medicíny, který se zabývá studiem endokrinního systému - tedy žláz s vnitřní sekrecí a hormonálními funkcemi v těle. Endokrinologové se specializují na diagnostiku a léčbu hormonálních poruch a dalších onemocnění, které souvisejí s žlázami s vnitřní sekrecí a hormonálními nerovnováhami v těle.

Ano je to přesně tak, jak popisujete. Hormony a žlázy s vnitřní sekrecí mohou mít vliv na psychiku a duševní zdraví jednotlivce. Štítná žláza produkuje hormony, které ovlivňují metabolismus a růst a vývoj těla. Pokud štítná žláza nefunguje správně a produkuje příliš mnoho nebo příliš málo hormonů, může to vést k řadě zdravotních problémů, včetně deprese.

Podobně nadledvinky produkují hormony, které regulují reakce na stres a úzkost. Pokud nadledvinky nefungují správně a produkuje příliš mnoho nebo příliš málo hormonů, může to vést k řadě problémů s duševním zdravím, jako jsou například úzkostné poruchy.

Je důležité, aby se tito lidé dostali k lékařskému odborníkovi, který může zjistit příčinu jejich problémů a navrhnout vhodnou léčbu. Také je důležité projevit těmto lidem empatii a porozumění, protože duševní problémy mohou být velmi obtížné a náročné na zvládnutí.

V případě, že někdo má potíže s psychikou a má také problémy se štítnou žlázou nebo nadledvinkami, může být užitečné vysvětlit rodině a přátelům, že tyto problémy jsou skutečné a vážné a že postižený člověk není schopen ovládat své reakce nebo chování.

Pokud má někdo v rodině nebo v okolí dítě s problémy se štítnou žlázou, může být užitečné vysvětlit rodičům, jak tyto problémy ovlivňují jejich dítě, aby mohli poskytnout vhodnou péči a podporu. Rozhodně není na sítě případný k konflikt řešit agresivitou a jenom tím navyšovat pocit úzkosti, případně rozvíjet stavy panické ataky. Je vhodné za každou cenu hledat klidové a vstřícné řešení.

Když by Vás něco kolem toho ještě trápilo klidně se ozvěte. Můžeme být i tady konkrétnější.

Ing. Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Top