Bolí mě záda

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den,

bolí mě záda. Někdy tolik, že se vůbec nemůžu postavit, a špatně se mi chodí. Místo té ostré bolesti se docela mění, někdy je to uprostřed zad dole omoklo páteře, potom spíše na bocích, v oblasti pasu. Byl jsem na masáži a to bylo spíš horší než lepší. nechci brát dlouhodobě silné tišící léky na bolest, ale bez nich se to teď vydržet nedá. Ani nevím, kam bych s tím měl jít. Myslím k lékaři: k obvoďákovi, nebo k nějakému specialistovi? Když to bolí, tak tam asi něco nefunguje, jak se ale pozná, co to je?

Předem děkuju, Roman
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den, Romiku,

Je mi líto, že trpíte bolestmi zad. Bohužel, bolest zad může být způsobena různými faktory, jako jsou svalové napětí, zranění, špatné držení těla, problémy s páteří nebo nervové podráždění. Vzhledem k tomu, že bolest je pro vás tak výrazná, doporučoval bych vám navštívit lékaře, který by mohl provést vyšetření a stanovit diagnózu.

Určitě je dobré začít tím, že se obrátíte na svého obvodního lékaře a popíšete mu své příznaky. Pokud váš obvodní lékař bude mít podezření na závažnější problém, může vás odeslat k specialistovi. Je možné, že vás lékař požádá o provedení některých testů, jako jsou rentgenové nebo magnetické rezonanční vyšetření, aby lépe pochopil, co se děje uvnitř Vašeho těla.

Než najdete příčinu Vaší bolesti, můžete užívat obvyklé tišící léky na bolest, jak jste sám zmiňoval. I když takové léky zpravidla neodstraní příčinu bolesti, pomohou Vám akutní stav přežít. Akutní bolest vytvářejí úzkost a stáhnou se cévy, tím, je horší regenerace a prokrvení té dané části těla. Proto je důležité akutní bolest zmírnit, aby tělo vůbec mohlo fungovat a regenerovat.

Naši předkové používali horké nebo studené obklady. Obecně se studené používá v případě zánětu a horkosti a horké, když je potřeba uvolnění a zlepšit prokrvení.


Určitě je vhodné základní cvičení na posílení svalů zad a páteře (pokud Vám to Váš stav dovolí). Je také důležité dbát na správné držení těla a vyvarovat se činnostem, které by mohly zhoršit vaše příznaky.


Důležitá jsou i místa a polohy, kde trávíte svůj čas, jako je křeslo, ve kterém sedáváte a postel na které ležíte. Měli by mít správnou výšku, tvrdost i tvar. Je vhodné se poradit v této věci s odborníkem.

Ještě bych ale chtěla upozornit, že kromě obvyklých zdrojů bolesti v pohybovém a svalovém aparátu Vašeho těla, můžou bolestivé signály vysílat i přetížené orgány. Pokud je nějaký orgán z jakéhokoliv důvodu v křeči, ať už je to dlouhodobé přetížení, nebo akutní zánět, zúžené cévy, prochlazení nebo obtížná průchodnost, signalizuje Vám to Vaše tělo bolestí.

V oblasti zad Vás můžou velmi akutním způsobem bolet ledviny, nadledvinky, močový měchýř, játra, a další. Mohl by se takto projevovat i akutní zánět např. slinivky břišní nebo slepého střeva, případně jakákoliv jiná chronická dysfunkce. Proto je vhodné navštívit v takové situaci lékaře a zdroj bolesti dobře diagnostikovat.


Věřím, že vám váš lékař pomůže najít řešení a zmírnit vaše bolesti zad. Dejte o sobě zase vědět. Držím vám palce.

Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Last edited:

Sylvous100

New member
Členem od
29/3/23
Zprávy
15
Body
3
Ahoj, mě když bolí záda, tak využívám služeb fyzioterapeuta, chodím do sauny, tam se to všechno krásně prohřeje a uvolní, chodím pravidelně na masáže, každý den cvičím a snažím se hodně chodit v dobrých botách. Je to divný, ale co jsem si k koupila zdravotní boty, tak mi to nějak rovná nohy a mám jiné držení těla. No a záda bolí méně. Mějte se!
 

Němečková

New member
Členem od
2/7/23
Zprávy
1
Body
1
Dobrý den.
Mám dotaz zda potřebuji k návštěvě Neurologie žádanku od praktického lékaře.
Děkuji Němečková
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den, paní Němečková,

děkujeme za Váš dotaz. Je pravda, že situace je dnes poněkud nejasná. Ohledně oboru neurologie je to dokonce tak, že většina odborných ordinací má plný stav a nové pacienty nepřijímá. Přestože je mnoho soukromých ordinací a soukromých společností, většinou je doporučení praktického lékaře vyžadováno. Pouze v situaci, kdy byste potřebovala jenom ENG vyšetření, můžete s jistotou přijít na takové vyšetření sama. Doporučila bych Vám ověřit si možnosti u konkrétního lékaře před vaší návštěvou telefonicky. Možnost návštěvy specialisty není striktně definována normou nebo zákonem, pohybujeme se v rovině doporučení.

Přeji Vám hodně štěstí a pevné zdraví včetně nervových vláken.

S přátelským pozdravem Iveta Nejedlá,
Doktor.cz, moderátor
 
Top