bolí mě břicho - žlučník?

iwett

Member
Členem od
29/3/23
Zprávy
43
Body
8
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vypadá žlučníkový záchvat. a jak se to řeší. Včera se mi stalo, že jsem měla takové křeče v břiše, že jsem nemohla ani stát, musela jsem být v předklonu, mačkala jsem si velké tvrdé nafouklé a plné břicho a bolestí jsem nahlas vydávala zvuky, které vůbec neznám. Bolelo to uprostřed nahoře v oblasti Solar plesu, potom pod pravým žebrem, vlastně i levým, nějak se to posouvalo. Byl to stav akutní. Nevím, co mě to napadlo, ale uvařila jsem si heřmánek na uklidnění a vzala jsem si Endiaron, protože jsou tam tišící látky a likviduje to případnou infekci ve střevech a nevím, nechtěla jsem hned volat rychlou. Bolelo mě plné břicho celý den, ale akutní stav po pul hodince pominul. jen to bublá, je tam velký objem a je to nahlas, a je to nepříjemné. Únavou jsem samozřejmě usnula. Nutno dodat že jsem po dlouhé době měla uplně blbec oběd, měla jsem čínskou polévku s hovězí příchutí a dokonce jsem potom koštovala škvarkovou pomázanku, proto se domnívám, že to neunesl žlučník. Zkušenost s tím nemám. Co to mohlo být a jak by se v takovém případě mělo správně postupovat? předem děkuji, Iwett
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den.
Žlučníkový záchvat je stav, kdy dochází k náhlým a silným křečovitým stahům žlučovodu, což způsobuje bolest v pravé horní části břicha, ve značném rozsahu, někdy až do levého podžebří. Pokud je situace vážná a bolest akutní, může ji pacient pociťovat jako obrovský tlak do zad a v celé dutině břišní. nejen že j jsou stěny žlučovodů extrémně staženy a zůstávají v křečovité poloze, dochází k extrémnímu namnožení žlučových šťáv, které primárně slouží ke zpracování potravy, trávení, a to primárně trávení tuků. Tato bolest může být velmi intenzivní a někdy se může šířit i do zad nebo ramene. Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení, horečku a nadýmání, velké objem a tvrdost dutiny břišní.

Žlučníkový záchvat může být způsoben například kameny v žlučníku, zánětem žlučníku, nádorem nebo nevhodnou stravou. Pacienti, kteří mají např. identifikované žlučníkové kameny nebo genetické predispozice k problému se žlučníkem, by měli držet žlučníkovou dietu. Ta je velmi blízká tzv. šetřící dietě, kdy je pacientům obecně doporučeno vynechat živočišné tuky, těžká jídla, hlavně uzeniny jako je uzené maso, anglická nebo suché salámy a měli by se vyhnout smaženým jídlům, tučným sýrům a smetanovým omáčkám. Vynechat by měli také sladké a mastné pečivo, jako jsou dorty, koblížky nebo muffiny a silně kořeněná jídla, která mohou dráždit trávicí trakt a způsobovat namnožení trávicích šťáv. Mnoho lidí, kteří mají problém se žlučníkem, reaguje velmi podráždění na větší množství syrového česneku nebo na česnekovou pečenou baletu. Obecně by se takoví lidé měli vyhnout těžkým a tučným jídlům, jako jsou bramboráky a smažené topinky na oleji nebo brambůrky a solené arašídy.

Doporučeno je naopak vyhledávat potraviny s nízkým obsahem tuku, což pomáhá snížit produkci žluči a snížit riziko vzniku žlučových kamenů a zánětu žlučníku. Je doporučeno jíst hodně vlákniny, živočišné tuky nahradit rostlinnými a obecně jíst hodně ovoce a zeleniny.

Pokud je stav při žlučníkovém záchvatu akutní a intenzivní bolest neustupuje, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Léčba akutního žlučníkového záchatu může zahrnovat podání silných analgetik ke zmírnění bolesti, podání antibiotik k potlačení zánětu, či podání léků na uvolnění svalů žlučovodů. Pokud jsou symptomy závažné, a nemoc je již v pokročilé fázi, může být nutné provést operaci žlučníku, tzv. cholecystektomii, během níž je žlučník odstraněn.

Přeji každému ať břicho nebolí a umíme jíst jenom to, co nám neškodí.

S pozdravem Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Top