Bojím se, asi se bojím lidí

Janicka

New member
Členem od
30/3/23
Zprávy
21
Body
1
Dobrý den, potřebuju poradit, asi se chovám divně , není mi dobře ve společnosti, vyhledávám samotu. Na to jsem si nějak zvykla za covid, byli jsme zavření doma, nemohli jsme ani do školy, nejdřív mi to vadilo, ale pak mi to přišlo super, žádné konflikty, nikdo neřešil, co mám na sobě nemusela jsem s nikým mluvit, uzavřela jsem se do ticha. Ale nepodařilo se mi z toho si vylézt. Asi se dokonce bojím kontaktu s lidmi, že budu muset něco říkat, že na mě bude někdo koukat, jak se tvář, nebo že se mě bude dokonce na něco ptát. No jo, ale potom když jsem doma, dlouho a sama (na mámu jsem asi hnusná, tak když přijde tak ji asi vypakuju už ve dveřích, chudák, ale vždycky se na něco ptá a já jí nechci nic říkat). No a potom se v tom nějak topím a bojím se vlastně všeho. Tady je to poprvé, kdy jsem to téma otevřela...
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
rozumíme že se vám momentálně nezdá nic příjemného. Pokud máte pocit, že vás vaše pocity a chování omezují a brání vám v každodenním fungování, je dobré si najít profesionální pomoc. Zkuste se obrátit na odborníka, například na psychologa nebo psychiatra. Mohou vám pomoci identifikovat kořeny vašich pocitů, přemýšlet o způsobech, jak se s nimi vyrovnat a nabídnout vám nástroje, jak se lépe cítit ve společnosti.

Jsou věci, které byste mohla zkusit sama, např. vyjděte z komfortní zóny a zkuste navázat kontakt s lidmi v menších dávkách. Třeba zkuste začít s drobnými rozhovory s lidmi v obchodě nebo na ulici. Postupně můžete pokračovat s dalšími odvážnějšími kroky. Nebo si najděte si nějakou činnost, která vám dává radost a naplňuje vás, a snažte se ji pravidelně vykonávat. Sledujte své myšlenky a pocity zaznamenávejte si je. Když se budete cítit smutně nebo úzkostně, zvažte, zda se nejedná o nějaké nepřiměřené myšlenky nebo situace, které se staly. Zkuste se zaměřit na to, co je reálné a co je jen vaše vnímání situace nebo fantazie. Oddělit skutečný svět od Světa plného úzkosti ve Vaší hlavě.

Určitě Vám pomůže, když si budete svoje poznatky zapisovat a tak se sama budete posouvat dál z body, kde se nacházíte teď. Relaxujte pravidelně. Choďte na procházky, už od doby našich předků se říká, že se to musí rozhodit. Pohybem se uvolní endorfiny, rozproudí se krevní oběh, okysličí se mozek i ztuhlé periferie a uvidíte, že Vám bude lépe. Napnou Vás k tomu nové věci. Zkuste cvičit jógu, meditaci nebo dechová cvičení. příjemným a přirozeným pohybem je tanec, změříte se na své tělo, na rytmus a hudbu, kterou slyšíte a ten neustálý tok myšlenek v hlavě aspoň na chvilku zastavíte. Určitě vám to pomůže uvolnit se a trochu se zklidnit.Uvidíte, jednoho dne si uvědomíte, že se vlastně jen tak usmíváte.

Pamatujte si, že nejste sama s takovými pocity. Sem tam to popadne každého z nás. V naší blízké společnosti je mnoho lidí, kteří se potýkají s podobnými problémy, jen se o tom málo mluví. Je důležité nevzdávat se a vyhledat pomoc, když je to potřeba. Jsem ráda, že jste nám o tom napsala tady, třeba se do diskuse přidají další. Trošku si o tom popovídat s někým, kdo situaci rozumí, protože ji sám dobře zná totiž pomůže úplně každému.

Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Last edited:
Top