Antidepresiva

Maja

New member
Členem od
14/4/23
Zprávy
26
Body
3
Dobrý den, mám zvláštní dotaz. ve stáří je to někdy složité a situace spojené se stářím jsou někdy mimořádně náročné. Mám kamarádku, která má doma ležícího manžela, který se vůbec nemůže hýbat a nic nedělá a věčně jenom nadává, ona o něj musí pečovat a ošetřovat ho a normální z toho logicky místy hrabe. Aby se nezbláznila, tak ji doktor předepsal antidepresiva, aby se to dalo vydrží a mohla situaci zvládnou. Myslím, že je to Xanax! řešila jsem to s dcerou, a ta říká, že to je hrozné svinstvo, které má spoustu vedlejších účinků a když to člověk bere, tak tělo přestane vyrábět to co má a potom když to přestane brát, tak to tělu chybí a člověk se hroutí. Dcera říká, že když bych náhodou byla v těžké situaci, kdy mi najednou brní nohy a ruce, a potím se a popadne mě úzkost a těžko se mi dýchá a .... už víme, že je to důsledek nějakého stresu, když je toho na mě moc. tak že mi může pomoc kousek nějakého vhodného léku, ale že to určitě není Xanax, ať si ho od Jarči neberu. Že pro jsou léky, které mi pomůžou, ale je to na jiné bázi, jedná se o sertralín, což je umělý serotonin. To mi prý pomůže dostat se do pohody a údajně, když si toho vezmu málo, tak nevyřadím svoje tělo a bude si to vyrábět dál. Ale já tomu nerozumím, jak by to tak moje holka mohla vědět.... proto prosím o radu.
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
jsem ráda, že nám píšete v takové situaci a přemýšlíte o vhodném postupu. Ráda vám pomůžu, pro začátek vysvětlím některé informace o léčivých přípravcích, které jste zmínila.

Xanax (alprazolam) je benzodiazepinový lék, který se používá především jako lék na úzkostné poruchy a podobné stavy. Má sedativní účinky a může pomoci snížit úzkost a napětí. Nicméně, jako u všech léků, mohou mít benzodiazepiny vedlejší účinky, včetně ospalosti, snížení soustředění, poruch spánku, závislosti a abstinenčních příznaků při vysazení. Proto se doporučuje užívat je pouze krátkodobě a pod dohledem lékaře.

Sertralin je selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), který se používá jako antidepresivum a také na úzkostné poruchy. Serotonin je přirozená chemická látka v mozku, která pomáhá udržovat náladu, regulovat spánek a snižovat úzkost. SSRI zvyšují hladinu serotoninu v mozku, což může pomoci zlepšit náladu a snížit úzkost. Mezi vedlejší účinky SSRI patří nevolnost, průjem, ztráta chuti k jídlu, nespavost nebo ospalost, ale jsou obecně považovány za bezpečnější a méně návykové než benzodiazepiny.

Rozhodnoně není dobré brát si jakékoliv léky od kamarádky. Je fajn si s ní promluvit a zjistit že situace může mít řešení a že nejste sama, kdo řeší takové problémy, ale další postup ohledně medikace byste měla řešit s lékařem. Použití léků na předpis by mělo být vždy individuální rozhodnutí lékaře na základě celkového zdravotního stavu pacienta a jeho potřeb. Proto i Vám Váš lékař může poskytnout další informace a vysvětlit vám, jak se daný lék užívá a jaké jsou jeho možné vedlejší účinky. Můžete se s ním domluvit pokud takový lék potřebujete, že ho vyzkoušíte v menším množství na začátku a budete sledovat svoje pocity a fyziologické reakce Vašeho těla. Podle skutečné situace a konzultace při další návštěvě budete potom nastavovat další postup a léčbu.

V našem e-shopu byste mohla najít nějakteré léky na uklidnění, které jsou čistě na přírodní bylinné bázi, třeba by Vám ve Vaši situaci mohly pomoc. Rozhodně není dobré takovou situaci řešit sama a měla byste se poradit se svým lékařem.

https://eshop.doktor.cz/vyhledavani/?string=léky+na+uklidnění+a+úzkost+

Přejeme Vám pevné zdraví, životní nadhled a radost nebo příjemný požitek, který by Vaše tělo mohlo použít de facto podobně jako uměle vyráběný Sertralin. Zkuste se zamyslet, co Vás potěší, co Vám udělá radost, co je pro Vás příjemné...

Ing. Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
 
Last edited:
Top