Zavádění příkrmů

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
ráda bych trochu navázala na diskusi v jiném vlákně, která se zabývá čistě kojením. Jak nám děti rostou, je třeba k mléčné výživě postupně přidat další složky potravin, protože objem mléka nebo přísun živin dítěti nestačí. Konkrétní situaci Vám pomůže analyzovat Váš pediatr. nebojte se ho na cokoliv zeptat.

Obecně lze definovat, že s příkrmy nezačínáme dříve než ve 4 měsících, ani později než v 6 měsících.
Důležitý, pro přechod z plně mléčné výživy na další kojeneckou stravu, je také psychomotorický vývoj dítěte. Dítě musí udržet hlavičku ve stabilní poloze, musí umět polykat pyré nebo tužší stravu, musí mít souhru ruka-oko-ústa.

Na nové potraviny Je vhodné zvykat dítě postupně. Na počátku podáváme dětem pyré jednodruhové, později nové potraviny přidáváme do již známých. Do masozeleninového příkrmu přidáváme 1× týdně jeden vařený slepičí žloutek, podle různých údajů 2–5× týdně vařené maso, zprvu asi 20 g, od 7. měsíce asi
35 g. Nedoporučujeme maso vepřové pro jeho tučnost, vhodné je maso červené (pro obsah železa) – jehněčí, telecí, mladé hovězí, dále králičí nebo i maso drůbeží. Lepek přidáváme ve formě „zaprášení“ masozeleninového příkrmu moukou či přidáním jemných těstovin (vlasové nudle).

Zavádění jednotlivých potravin je vhodné s rozestupem asi 2–3 dnů, jednotlivých dávek s odstupem asi 10-14 dnů.

Velkým tématem jsou také tekutiny. V období výlučného kojení dítě nepotřebuje dodávku jiných tekutin než mateřského mléka.
V období většího podílu tužší stravy je vhodné zavádět tekutiny, v 8 měsících by kojenec měl kromě mléka vypít zhruba 200 ml jiných tekutin (voda (!), neslazený kojenecký čaj, případně, nechce-li dítě předchozí, přírodní ovocná šťáva ředěná vodou – dítě nechceme zvykat na sladkou chuť).

Přejeme Vám zdravé děti se zdravou chutí k jídlu na primárně zdravé potraviny.

S pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 
Top