Ředění krve - Varfarin

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den,
nevím, co je to za poruchu, ale muž dlouho beru léky na ředění krve. Moc tomu nerozumím, jestli je to prevence nebo nutnost a proč mi to dávají. Brala to i moje tchýně, už je nějaký rok po smrti, ale když přišla od lékaře s tím, že nemůže brát žádné jiné léky, na které byla dřív zvyklá (léky nad Bolest, na kašel, na něco... často sahala po tabletce), protože má problém s krví a musí jí ředit krev. Když se někde uhodila, měla hned modřinu a stejně to mám i já.
Na internetu se na mnoha místech dočtete, že Varfarin je jako jed na krysy, a že ho nikdo nemá dobrovolně brát! Ale co s tím, když mi ho doktor napíše. To mu mám říct že ho brát nebudu, ať mi dá něco jiného? To si ani neumím představit. Jaký je Váš názor tady?
Předem děkuji Roman
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
léky na ředění krve se používají ke snížení rizika vzniku krevních sraženin. Krevní sraženiny mohou vznikat v cévách, což může vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou mrtvice, srdeční infarkt nebo plicní embolie.

Léky na ředění krve fungují tím, že ovlivňují koagulaci krve a snižují schopnost krve srážet se. Tyto léky se obvykle používají u lidí s kardiovaskulárními chorobami, jako jsou fibrilace síní, ischemická choroba srdeční nebo hluboká žilní trombóza. Mohou být také předepsány po operacích nebo po porodu, aby se minimalizovalo riziko vzniku krevních sraženin během zotavování.

Mezi nejčastější léky na ředění krve patří antikoagulancia, jako je warfarin, heparin a novější přípravky, jako je dabigatran, rivaroxaban a apixaban. Tyto léky patří mezi Antikoagulancia a blokují určité enzymy, čímž brání srážlivosti krve a vzniku krevních sraženin. Je důležité brát tyto léky pod dohledem lékaře, protože mohou mít nežádoucí účinky, jako je právě krvácení, které popisujete. Někdy lékaři předepisují léky z řady antiagregantů, které de facto brání shlukování krevních destiček a patří mezi ně aspirin, clopidogrel a další. Rozhodně nikdy není možné vzít si nějaké léky na ředění krve od kamaráda! Je to dlouhodobý závažný krok! O užívání takových léků rozhoduje výhradně ošetřující lékař podle aktuálního stavu pacienta a jeho anamnézy.

Pokud jsou Vámi uváděné modřiny a krvácení z nosu časté, měl byste o tom informovat svého lékaře. Může to být známkou toho, že je dávkování Vašeho léku příliš silné, nebo že by pro Vás byl vhodnější jiný lék.

Lékař dělá pravidelně krevní testy, které mohou poskytnout informace o riziku vzniku krevních sraženin a mohou být použity k rozhodnutí o tom, zda jsou léky na ředění krve potřebné nebo zda jsou v ideálním dávkování. Takovými testy jsou:
  1. D-dimer: D-dimer je krevní test, který může naznačovat přítomnost krevních sraženin. Vysoké hladiny D-dimeru mohou signalizovat potřebu dalšího vyšetření a případného podávání léků na ředění krve.
  2. INR: INR (international normalized ratio) je krevní test, který se používá k monitorování účinnosti léčby léky na ředění krve, jako je warfarin. Vysoké hodnoty INR mohou naznačovat příliš silné ředění krve, což může vést k nežádoucím účinkům, jako je krvácení.
  3. Hematokrit: Hematokrit je krevní test, který může ukázat, zda je krev příliš silná. Pokud jsou hodnoty hematokritu příliš vysoké, může být to indikace pro podávání léků na ředění krve.
Je důležité si uvědomit, že rozhodnutí o tom, zda jsou léky na ředění krve nezbytné, je vždy individuální a závisí na konkrétní situaci každého pacienta. Pokud máte otázky ohledně Vašeho zdravotního tavu nebo máte obavy, případně se necítíte dobře, nebo často krvácíte z nosu máte modřiny po těle, měli byste se poradit se svým lékařem a svůj zdravotní stav konzultovat. O každé takové situaci by měl Váš lékař vědět, aby mohl vše správně zohlednit a vybrat pro Vás vhodnou medikaci i dávkování. Potřeby Vašeho těla se mohou v čase měnit, proto je vhodné lékaře navštěvovat pravidelně aby mohl vždy určit co právě teď potřebujete. Co pro Vás je a není dobré a vhodné.

S pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 
Top