Problémy s trávením

LucikB

Administrator
Správce fóra
Členem od
21/3/23
Zprávy
9
Body
28
Dobrý den,

nevím jestli mi poradíte, ale mám již delší dobu problém s trávením. Chyba asi byla v tom, že jsme poměrně rychle zhubla pár kilo a nepravidelně jedla. Časem jsem zjistila, že vlastně pořádně nejím a teď cokoliv sním, bývá mi hodně zle. To znamenám, že se na jídlo podívám a už přemýšlím, jestli mi bude špatně a budu zvracet. :/ Začínám z toho být nešťastná a je mi trapné zajít sio k lékaři. S nikým se o tom nebavím. Moc děkuji
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

je smutné, když se člověk dostane do situace, když mu normální a běžné základní věci dělají problém. Bohužel se to ale stává a dokonce lze tvrdit, že mnohým z nás. Chápu, že mít takové problémy je velmi nepříjemné a frustrující, člověk na to musí pořád myslet a bere to koncentraci z běžných aktivit. Namísto toho, abyste se šla normálně najíst, když máte hlad, nebo kde je obvyklý čas k jídlu, tak na to dlouho myslíte a vnímáte to jako problém. Navíc se k tomu přidávají reálné potíže s trávením, které mají primárně psychosomatickou povahu, přesto můžou být velmi obtížné a omezující. Je důležité si uvědomit, že se za toto téma nemusíte stydět a můžete o tom mluvit. Lékař, vám může poskytnout pomoc a podporu a poradit jakými kroky se z toho můžete vymotat.

Je jen málo z nás, kteří neřeší nebo neřešili v žádné etapě svého života problémy s váhou, postavou a hubnutím. Dokonce si troufám tvrdit, že každý, kdo se pokoušel zhubnout, zažil situaci, kdy se něco zásadně nepovedlo. Idylická představa o tom, že chvíli nebudu jíst sladký, trochu se budu hýbat, nebudu se přejídat na noc a zhubnu minimálně 10 kilo, bez akutní hladovky,... většinou tato vize zůstává v naší hlavě a startovací čáře kdy jsme se pustili realizace změn. Situace kterou popisujete Vy se se bohužel prostě stává. A nemáte se za co stydět.

Vaším novým cílem by mělo být normálně zase jíst. Vrátit se k tomu, že jídlo patří mezi základní potřeby člověka, k tomu, že jídlo může být i požitkem a způsobovat nám radost - i když toto budete řešit až v další fázi, kdy zase bude řešit emoce, které můžou jídlo doprovázet a situace, které máme všichni s jídlem spojené.

Většině podobných pacientů v této fázi pomůže vrátit silo života určitý rituál a režim ohledně stravování. Mezi základní pravidla patří:

1, jíst pravidelně po 3 hodinách (bez ohledu na to, jestli mám hlad nebo chuť)
2, jíst lehká a zdravá jídla (aby Vám po jídle nebylo těžko, abyste po jídle nebyla unavená, abyste předcházela problémům z nadýmání)
3, jíst málo a nad rámec jídla dostatečně pít

Pokud byste zaznamenávala ve své hlavě příliš mnoho myšlenek, které se točí okolo jídla, mohlo by Vám pomoc zaznamenávat, co jíte a jak se cítíte po jídle. Doporučuji vynechat dlouhá slohová cvičení, zkuste to na začátku fakticky a věcně, bez emocí. Resp. bez hlubokých prožitků, s pocity, které zatím jenom pojmenujete.

V rámci fyzického procesu trávení, byste tímto mohla identifikovat potraviny, které vám způsobují potíže a následně se jim potom vyvarovat. Ze všeho nejdůležitější teď na začátku pro Vás je jíst pravidelně a vyvarovat se přejídání a nastavit sama sobě přirozený režim.

Pokud by Vaše potíže, a tím myslím jak fyzické pocity tak i myšlenky nevymizely, určitě byste měla zvážit návštěvu lékaře a vyhledat odbornou pomoc. Problémy, které popisujete většina z nás konzultuje s psychologem nebo psychiatrem. Ti Vám určitě pomohou překonat své obavy a starosti ohledně jídla a trávení. Takže se nemusíte bát, určitě na to nezůstanete sama.

Je v pořádku cítím se dobře a normálně jíst. Vy na to máte právo a když budete potřebovat určitě najdete odbornou pomoc, která Vám s tím pomůže.

Přejeme Vám dobrou chuť, trpělivost a příjemné pocity spojené s jídlem.

Váš odborný tým Doktor.z
 
Top