Musí se léčit cukrovka jenom injekcemi - inzulínem?

Elena

New member
Členem od
2/5/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den, mám pocit, že se můj tatínek necítí dobře, je hodně unavený, spavý, málo jí, pořád má žízeň, je takový pomalejší. Buď normálně stárne nebo je to spojeno s nějakou nemocí. Napadlo mě, že by mohl mít stařeckou cukrovku. Jak se to pozná? Mluvila jsem s ním o tom, teda snažila jsem se o to, ale moc to nejde. On o tom nechce ani slyšet, mám pocit, že se bojí, že by si m musel píchat injekce. To by nikdy nedokázal. Poradíte mi, co mám dělat? Elena
 
Last edited:

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

cukrovka nebo-li Diabetes mellitus je chronické onemocnění, které se projeví tak, že má člověk problém s vysokým cukrem. Tělo neumí hladinu cukru v krvi regulovat a dlouhodobě vysoká glykemie může mít velké e negativní důsledky na zdraví člověka. Proto by se měly první symptomy a podezření cukrovky obratem řešit.

Existují 2 typy onemocnění Diabetes mellitus 1. typu a Diabetes mellitus 2 typu. Důsledky nemoci jsou stejné, ale každý typ potřebuje jiná režimová opatření. Obecně a zjednodušeně můžeme definovat, že 1. typu cukrovky je léčen injekcemi s inzulínem, protože tělo tento hormon samo vyrobit neumí. U 2. typu cukrovky je to tak, že tělo nevyrábí inzulínu dost. Pacientovi stačí držet dietu, když vynechá v jídelníčku cukr, jeho množství vyrobeného hormonu inzulín postačí na zpracování sacharidů a pacient se dokonce obejde bez medikace. Cukrovka 2. typu mívá le určitý progres, proto je potřeba sledovat stav pacienta a hladinu cukru v krvi. V případě, že je glykemie nepřiměřeně vysoká, může pacient přejít do režimu medikace. To de facto znamená, že užívá léky (které mu předepsal lékař), drží dietu bez cukru a tím podpořit metabolismus a vlastní aktivitu těla tak, aby přiměřenou zátěž s pomoci medikace tělo zvládlo.

Jaký je stav pacienta a jsou léčbu potřebuje může určit pouze lékař. Není třeba se toho bát - ani takové případné první návštěvy, Člověk s cukrovkou bývá unavený, ospalý, někdy i malátný a nepozorný a když se začnete léčit, tak jak vaše tělo potřebuje, sami pocítíte na sobě velkou změnu. Velmi brzy Vám bude lépe a veseleji.

Určitě stojí za to vědět, jaký mám cukr (glykemii) a co musím dělat, aby byl co nejblíže normálu zdravého jedince. Když se to podaří bude Vám dobře a to za to stojí.

Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
moderátor
 
Top