Má smysl očkování když už člověk encefalitidu měl?

Elena

New member
Členem od
2/5/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den,
chci se zeptat, v minulosti jsem už klíšťovou encefalitidu měla, znamená to, že mám proti tomu protilátky a nemusím žádné očkování řešit? vydrží mi to na celý život?
Nebo se ty infekce nějak v čase mění a je to třeba očkovat vždy znovu, protože se je jedná de facto o jinou vakcínu?
Nebo to je tak, že to v těle nevydrží tak dlouho a je třeba toho tam trochu přidávat pravidelně?
Předem děkuju za odpověď. Elena
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

Je to vlastně docela logická otázka, děkuji, že se ptáte. Člověk by očekával, že když tou nemocí prošel, tím spíš, je-li to virové onemocnění.

Pokud člověk již prodělal lištovou encefalitidu a následně se plně zotavil, obvykle vyvinul imunitu vůči této nemoci. V takovém případě jeho tělo už má protilátky, které poskytují ochranu před nákazou.

Nicméně Existují případy, kdy lidé po prodělání nemoci stále potřebují očkování, protože jejich imunitní systém nemusí být dostatečně silný, nebo protože jejich imunita může postupem času oslabovat. Navíc klíšťová encefalitida existuje ve dvou variantách - letní a zimní. Pokud člověk prodělal jednu variantu nemoci, stále je náchylný k infekci druhou variantou.

Nejdůležitější jsou ale konkrétních okolnosti, přidružené nemoci a dlouhodobý stav pacienta. Proto by se měl o očkování poradit každý jedince svým ošetřujícím lékařem. Praktický lékař, by měl znát dlouhodobý stav pacienta jeho aktuální stav a tuto situaci ve svém doporučení zohlednit.

Dnes je skvělé, že nemusíme mít extrémní strach z podobné nákazy že si můžeme užívat procházky v lese, v parku nebo ve vysokých travinách. Klíšťata tam asi jsou a asi vždycky budou. Umíme je správně vyndat, ránu vydenzifikovat a když by přece jenom infikovaní byli, můžeme být chráněni očkováním.

S přátelským pozdravem
Iveta Nejedlá, Doktor CZ
Moderátor
 
Top