Kojit nebo nekojit?

Maja

New member
Členem od
14/4/23
Zprávy
26
Body
3
Sem se vrátila v hlavě do dob svých malých dětí a vnoučat, Teď máme v rodině také dokonce 2 miminka a každý řeší kojení a výživu. Za nás to bylo tak, že se říkalo, kojit co nejdéle a pořád! já si pamatuju, že jsem měla popraskaný bradavky a bolelo mě to, přesto po mně doktor, chtěl abych nepřestávala kojit. No dnes pokročila doba a vyrábí se mnoho kvalitní první umělé výživy pokud vím, tak se to už tolik nehrotí, je k tomu nějaké obecná rada nebo zkušenost? Dřív to nebo s kým probrat, teď je hrozná doba on line, kde se řeší všechno a moc, ale takováto diskuse může být fajn a pomoc mnoha lidem. Tak jsem zvědavá, jestli budou reakce. Předem děkuju Mája
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

jsme rádi, že jsi se zapojila do naší diskuze. bylo to zajímavé ohlédnutí v čase. S vývojem medicíny vědy i se změnami našich společenských potřeb se mění i obecný názor a doporučení co je zdravé, vhodný výhodné nebo správné. Definujme si proto aktuální názor současných vědeckých a lékařských vedoucích skupin.

Moderní poznatky ohledně výživy malých dětí zdůrazňují význam mateřského mléka pro optimální zdravotní a vývojový růst novorozenců a kojenců. Mateřské mléko je přirozeně vyvážené a poskytuje všechny živiny, které dítě potřebuje ve správných poměrech. Zde je několik důležitých aspektů:
Imunita a zdravotní prospěch:
Mateřské mléko obsahuje protilátky a další látky, které pomáhají posilovat imunitní systém dítěte a snižovat riziko infekcí, alergií a chronických onemocnění.
Nutriční hodnota:
Mateřské mléko obsahuje správné množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálů, které jsou klíčové pro růst a vývoj dítěte.
Stravitelnost:
Mateřské mléko je snadno stravitelné a dobře vstřebatelné dítětem v prvních měsících života, protože je přirozeně přizpůsobeno jeho trávicímu systému.
Vazba s maminkou a psychologický vývoj:
Kojení posiluje emocionální vazbu mezi matkou a dítětem a podporuje správný psychologický vývoj.

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by měly matky kojit své děti výhradně po dobu šesti měsíců, což znamená, že dítě by nemělo dostávat žádnou jinou stravu než mateřské mléko. Poté by měly mateřské kojení pokračovat spolu s vhodnými doplňkovými potravinami alespoň do věku 2 let.

Pokud je kojení z nějakého důvodu nemožné nebo obtížné, používá se náhradní kojenecká výživa. Nejvhodnější volbou je pak mléčná výživa určená pro kojence, která je co nejvíce podobná mateřskému mléku. Existuje několik značek, které nabízejí kojenecké formule, a je vhodné konzultovat s pediatrem, která značka a typ je nejvhodnější pro konkrétní dítě, nebo to vyzkoušet. Všechny dostupné značky jsou certifikované, vyzkoušené a doporučené.

Každé dítě i maminka jsou jedineční a je třeba najít vlastní potřeby. Maminka by se měla poradit se svým pediatrem a dbát jeho doporučení. V případě pochybností nebo obav sním situaci konzultovat. Pediatr, má přehled o zdravotním stavu dítěte a může poskytnout konkrétní doporučení v souladu s jeho individuálními miminka.

Máte-li někdo zkušenosti s náhradní kojeneckou výživou nebo doporučení ohledně kojení, budeme rádi, když se s námi o ně podělíte.

S pozdravem Iveta Nejedlá,
Doktor.cz
moderátor
 

LenkaP

New member
Členem od
23/5/23
Zprávy
3
Body
1
Dobrý den, z vlastní zkušenosti bych řekla, že je kojení výhodnější. Ušetřila jsem peníze za umělou výživu, nemusela vyvařovat lahvičky a hlavně, aspoň 6 měsíců jsem měla pro miminko pořád “vařeno” kdykoli bylo potřeba.
Za mě tedy pokud neni problém v nedostatku mléka a jde to, tak kojení.
Přeji hodně zdraví všem, L.
 

Elena

New member
Členem od
2/5/23
Zprávy
20
Body
1
Přesně! to je praktický pohled zkušené ženy! Myslím si, že jen málokterá maminka je schopná odstavit svoje miminko od prsu a krmit ho umělou výživou, když by měla svého mléka dost. To si ani neumím představit. To, že maminka své miminko kojí mi přijde úplně přirozené a v pořádku.

Diskutabilní je do jakého věku je to vhodné. Mezi kamarádkami se tradují příběhy o tom, že některá viděla nebo sama dělala to, že krmila své dítě z prsu mnoho let. To je pro mě mimo mísu a myslím si, že by se to dělat nemělo. Ale pokud se bavíme o normální době, což je cca do 1 roku dítěte, tak je to zcela v pořádku. Jasně, pokud dítě roste, potřebuje příkrmy.

Některé zdroje mluví o tom, že když má takto těsný kontakt s matkou (kojení před spaním) může se mezi nimi vytvořit velmi pěkný osobní vztah. Já si třeba myslím, že toho je možné docílit i pravidelným čtením před spaním. Takže je to ve finále asi každého věc. Když žena kojit může, tak by kojit měla. Je krásné být maminkou, Elen
 

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Milé dámy,
jen pro odlehčení, pohled muže. Když moje žena kojila obě naše děti, měla nádherná plná prsa. Byla to radost se na ni dívat. Přál bych to všem, dětem, maminkám i jejich mužům.
Romik
 
Top