Dieta při celiakii

Maja

New member
Členem od
14/4/23
Zprávy
26
Body
3
Dobrý den,

mojí dceři bylo 19, když přišla diagnóza celiakie. Byl to šok, šlo o běžné preventivní vyšetření, kdy se v krvi objevili protilátky na lepek, Nastal neskutečný kolotoč, potvrzovací vyšetření gastroeneterologické, kdy se bral vzoru tkáně z jejúna, což je údajně začátek tenkého střeva až za dvanáctníkem.
(když byste na takové vyšetření někdo musel jít, tak určitě na lačno, doktor u nás jí řekl, že se má normálně ráno najíst, a tam na sále nadávali, že tam má netrávené jídlo...). No ale základ léčby spočívá v dietě, kdy člověk musí vynechat lepek.

Lepek je obsažen v mouce, bohužel je přidáván do mnoha koření, směsí a vlastně do všeho. Takže nemocný člověk rychle musí přejít do režimu stravuji se doma, sám si vařím. Nebo aspoň v té době to tak bylo, takže když jezdila na vysokou školu a trávila tam víkendy, tak jsem jí posílala upečený chleba a navařené jídlo.

Dne je to trochu jednodušší, protože jsou definované alergeny a v každé restauraci většinou už vědí o tom, že existuje bezlepková dieta a v každém obchodě je regál, kde se dají koupit bezlepkové potraviny. Je třeba se tomu pověnovat a zjistit si výrobce, produkty, kde lepek opravdu je a není. Dnes se to dá už dobře dohledat. Mám na mysli teď třeba uzeniny, nanuky, paštiky, polévky, těstoviny a knedlíky výhradně bezlepkové. Dobré téma jsou třeba fastfoody - při velké citlivosti na lepek je třeba problém už jenom v tom, když se smaží bezlepkové jídlo ve stejném oleji jako jídlo s lepkem. Takže už tenkrát jsme řešili, že je to jisté u Mekáče, že tam mají jeden friťák na hranolky a jeden na burgery a např. kuřecí nuggety (kde je lepek) dělají jinde. Moje kamarádka si dává Burgr bez housky, případně, si vozí svůj chleba sebou. Těstoviny se používají kukuřičné nebo rýžové, knedlíky žádné nebo speciální, na zahuštění omáček a polévek výhradně bramborový nebo kukuřičný škrob, žádné magii, sojovka, Podravka a jiná dochucovadla.

Největší stres jsem zažívala u pečení. Když už jsem se hecla, že chci, aby měla nějakou buchtu, tak jsem seděla u trouby jako u videa modlila jsem se aby těsto vyskočilo. Většinou marně :D. Má To jinou strukturu a tak se s tím pracuje trochu jinak. Takže to chce najít recept, dělat to přesně podle toho inspirovat se zkušenými a pořád to zkoušet. Myslím si, že se dnes dají už i koupit zákusky bez lepku, a že jsou i malé pekárny bez lepku. Čekala bych i specializované prodejny on line. Trabl je jen v tom, že člověk musí být připraven, musí myslet na jídlo dobře a často si to doma vařit. Potom je to taky všechno dražší, ale aspoň to už v obchodech existuje. Rozhodně se vyplatí dietu poctivě držet. Každému bezlepkáři tak bude fyzicky významně lépe. Nebude ho bolet hlava, nebude tolik unavený a tělo dokáže zpracovat ve svých střevech více živin a látek, které potřebuje, než když se střeva bouří hlavně kvůli lepku a střeva další základní funkce už nedávají.

Moje vnučka má teď kamaráda, který drží bezlepkovou dietu. Když doma chystala mejdan, myslela na něj a nakoupila jídlo i pro něj, těstoviny, maso bez omáčky, myslím, že mu dělala dokonce i bezlepkovou buchtu. To bylo hezký. Je dobrý o sobě vědět můžeme si tak vycházet vstříc.

Na závěr to nejdůležitější, člověk si na to zvykne, když se s tím smíří, že to prostě musí, aby tělo fungovalo, tak to prostě dělá a neřeší, je zbytečné fňukat nad rozlitým mlékem. je to věc rozhodnutí, každý to zvládne.

Mája
 
Last edited:
Top