Cukrovka u maminky ?

Sylvous100

New member
Členem od
29/3/23
Zprávy
15
Body
3
ahoj, jen se chci zeptat, jak se cukrovka pozná u starých lidí, jaké jsou příznaky? Moje maminka mi přijde víc unavená a zmatená, někdy vůbec nemá chuť jíst. Napadlo mě, jestli nemá cukrovku? Jak se to pozná a kdo to má kontrolovat? nebo co pro to můžu udělat já?
Díky Sylvi
 
Last edited:

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

cukrovka může mít různé příznaky a někdy se může projevit i bez jakýchkoli příznaků. U dospělých se cukrovka nejčastěji projevuje následujícími příznaky:

Časté močení:
Zvýšená hladina cukru v krvi může vést k častému nutkání na močení. Tělo se snaží přebytečný cukr v krvi vyloučit a tato separace cukru z krve probíhá v ledvinách. Ty jsou díky "těžké práci"přetížené a jejich aktivita vede k častému močení. V extrémních případech existuje riziko dehydratace.

Nadměrná žízeň:
Kvůli častému močení se může objevit nadměrná žízeň. Tyto bývá nejčastější identifikátorem vzniku cukrovky.

Hlad a únava:
Pokud tělo nezpracovává cukr správně, může vést k nedostatku energie a únavě. V těle je sice nadměrné množství cukru v krvi, ale buňky jsou bez energie volají jí chci jíst, proto se objevuje u pacientů chronický hlad.

Zvýšená hladina cukru v krvi:
Pokud se cukrovka neléčí, může se hladina cukru v krvi zvýšit a vést k dalším příznakům, jako jsou ztráta hmotnosti, zhoršené vidění a bolesti nohou. Zvýšená hladina cukru v krvi může mít také vliv na naše reflexy a schopnosti vnímaní. Obecně vzato naše smysly jsou částečně utlumené, a reagujeme pomaleji než obvykle. Zkontrolovat Vaši hladinu cukru v krvi může Váš ošetřující lékař. Je možné navštívit i jakoukoliv laboratoř a o základní test cukru v krvi požádat sám. Dokonce jsou i lékárny, které poskytují tuto službu svým klientům.

Zpomalené hojení ran:
Vysoká hladina cukru v krvi může ovlivnit schopnost těla regenerace a obnovy tkání, což může vést ke zpomalenému hojení ran a infekcím.

Pokud vnímáte u Vaší maminky některý z těchto příznaků nebo máte podezření na cukrovku, měli byste se poradit s lékařem pro další vyšetření a potvrzení diagnózy. Je důležité diagnózu cukrovky potvrdit a včas zahájit léčbu. Čím dříve budete vědět, tím dříve můžete přijmout správná opatření a zvolit vhodný režim a Vaše maminka se může zase cítit fit a bude mít sílu na to být aktivní.

I bez cukru může být život sladký, zajímavý a barevný.

Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderator
 
Top