cukrovka jako nežádoucí vedlejší účinek léků?

Romík

New member
Členem od
28/3/23
Zprávy
1
Body
1
Dobrý den, lečím se na CHOPEN, a jsem astmatik, takže používám k léčbě a podpoře dýchání kortikoidy. mám to tak nastavené už strašně dlouho, ale teď se mi stalo že jsem nemohl dýchat, musel jsem volat rychlou a v nemocnici mi vlastně nedávali nic jiného než kortikoidy nitrožilně, údajně v dávkách 4x vyšších, než jsou ty obvyklé. To jsem tam samozřejmě nevěděl.
Kamarádka mě teď trochu vyděsila, že jedním z vedlejších účinků kortikoidů je cukrovka II. typu, která se nakonec ale určitě neobejde bez inzulínu. je to pravda máte s tím někdo zkušenost? a pokud je to tak, tak se to stane každému? a spíš při dlouhodobém užívání nebo po takových nárazových velkých dávkách, jak to teď bylo v nemocnici? Já jen abych věděl, na co se připravit...
Předem děkuji, Roman
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,
ano máte pravdu Romíku. Při medikaci je třeba vždy sledovat vedlejší účinky léků. Protože v medicíně je to zpravidla vždy něco za něco. S něčím nám lék pomůže, ale současně může změnit i jiné věci. Speciálně u pacientů s imunosupresí (po transplantaci orgánu) je to o tom, že zákrok jako takový byl nutností existence, následná medikace je povinná, bez kortikoidů by to nešlo, a to že to má vedlejší účinky se zpravidla ví. Pacienti se s tím nějak naučí počítat, myslím tím s tím, že to může mít nějaké další následky, jako je cukrovka. Neznamená to ale, že by cukrovku měli mít všichni pacienti.

U pacientů s CHOPEN je to podobné. Kortikoidy mají za úkol zpravidla uvolnit tkáně a snížit nepřiměřené reakce těla na vnější impulsy nebo na jídlo, pyly,... (alergie). Speciálně pacienti s astmatem mají období v roce, kdy bez ventolínu nemohou venku dýchat.
Existuje mnoho léků, které mohou mít jako nežádoucí vedlejší účinky cukrovku nebo zhoršit ji u lidí, kteří již trpí touto chorobou. Některé z těchto léků zahrnují:

Uvedu Vám tu přehled léků, u kterých je známo, že jedním z vedlejších účinků při dlouhodobém užívání nebo v extrémních dávkách může být cukrovka:
  1. Kortikosteroidy: Tyto léky jsou často používány k léčbě zánětů a alergických reakcí. Mohou však také zvyšovat hladinu cukru v krvi a vést k rozvoji cukrovky.
  2. Antipsychotika: Některá antipsychotika, která jsou používána k léčbě poruch nálady, mohou také zvyšovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat riziko vzniku cukrovky.
  3. Diuretika: Tyto léky jsou často předepisovány k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečního selhání. Mohou však také ovlivňovat hladinu cukru v krvi a způsobovat zhoršení cukrovky.
  4. Statiny: Tyto léky jsou používány k snižování hladiny cholesterolu v krvi a prevenci srdečních chorob. Některé studie ukázaly, že mohou zvyšovat riziko vzniku cukrovky nebo zhoršovat ji u lidí, kteří již trpí touto chorobou.
  5. Beta-blokátory: Tyto léky jsou předepisovány k léčbě vysokého krevního tlaku, srdečních chorob a migrén. Mohou však také ovlivňovat hladinu cukru v krvi a zhoršovat cukrovku.
Je důležité si ale uvědomit, že každý pacient může reagovat na léky odlišně a nežádoucí účinky mohou být velmi individuální. Pokud užíváte některý z uvedených léků neznámená to, že to máte jisté, že budete mít cukrovku. Vaše léky Vám předepisuje lékař a dobře si možné vedlejší účinky uvědomuje. Nastavenou léčbu je třeba respektovat. Jediné, co můžete pro sebe udělat je, že do svého jídelníčku zařadíte více zdravých potravin, pohybu a aktivity a vynecháte alkohol.

Cílem by mělo být brát potřebné léky, své tělo zbytečně nepřetěžovat (káva, alkohol, dorty) a žít aktivně, dokud to jde.

Přeji Vám zdravé tělo a dobrý odhad na to, co Vám pomůže, co si můžete dovolit, co už je za čárou a co opravdu chcete.

Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 

Romik1

New member
Členem od
11/4/23
Zprávy
20
Body
1
Dobrý den, je to tady. Byl jsem nemocný a ve vážné stavu mě odvezli do nemocnice, akutní pneumotorax - zaplatí plic. Dostával jsem kapacíy, antibiotika a kortikoidy - asi ve velkém. U toho mi údajně kvůli tomu vylezla glykemie. Při kontrolách jsem měl 8 - 13 a tak mi píchali inzulín. i přesto jsem měl glykemie relativně vysoké. Lékaři mi tvrdili, že se to zase srovná, že až mi nebudou dávat kortikoidy, tak se tělo vrátí do normálu. Já o tom tady v nemocnici přemýšlím. Bude slinivka zase umět vyrábět dost inzulínu, když ho teď nevyrábí a její práci nahrazuje píchaný inzulín umělý? Opravdu bude cukr v krvi zase v pořádku a srovná se to samo, nebo mě tady jenom nechetějís strašit?
Předem děkuji za upřímnou odpověď. Roman
 
Top