Bolí mě kolena

Aleš

New member
Členem od
2/5/23
Zprávy
18
Body
1
Dobrý den,

bolí mě kolena a je třeba říct že se to s věkem asi zhoršuje, někdy tam cítím ostrou bolest, ale poslední dobou vnímám určitou omezenost v rozsahu pohybu. Čím to může být? a jak se to řeší? je na to lék nebo doktoři dávají pouze tišící léky na bolest? Předem děkuji, Aleš
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den, Aleši,
děkujeme za Vaši otázku. To, co popisujete je častou komplikací mnoha starších jedinců v naší populaci. V současném aktivním životním stylu se může stát, že dojde k přetížení určitých částí těla, včetně kloubů. V průběhu našeho života dochází k určitému opotřebení některých orgánů a částí našeho těla. Jistým způsobem můžeme určitým nežádoucím projevům stáří trošku zabránit, když budeme o své tělo pečovat a doplníme mu látky, které aktuálně chybí. Je vhodné pravidelně navštěvovat svého lékaře a sledovat krevní obraz, vyváženost minerálů iontů a látek, které pro zdravé fungování našeho těla potřebujeme.

Teď ale k věci, ptal jste se na osteoartrózu. To je je degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje hlavně kloubní chrupavku a kosti. Je to nejběžnější forma artrózy, která postihuje miliony lidí po celém světě. Osteoartróza se obvykle vyskytuje ve stáří, ale může se vyvinout i v mladším věku v důsledku zranění, nadměrného opotřebení kloubů (vrcholoví sportovci, hokejisti, tanečníci, apod.) nebo na základě genetických predispozic.

Při osteoartróze dochází ke ztrátě a poškození kloubní chrupavky, která slouží jako tlumič nárazů mezi kostmi kloubu. Kostní tkáň pod chrupavkou může také podstoupit změny, jako je vznik osteofytů (výrůstků kosti) a tvorba kloubních cyst.

Hlavními příznaky osteoartrózy jsou bolest, ztuhlost a omezená pohyblivost postižených kloubů. Bolest se obvykle zhoršuje při pohybu kloubu a tlaku na něj. Postižený kloub může být také otřený a opuchlý.

Léčba osteoartrózy se zaměřuje na zmírnění bolesti, zlepšení pohyblivosti a zpomalení progresi onemocnění. Mezi běžné metody léčby patří hlavně úprava prava životního stylu (ve smyslu fyzické aktivity, rehabilitace, úprava stravy, pitného režimu, lázeňské péče s využitím přírodních zdrojů, jako je léčivé bahno, rašelina, horké kameny, minerální koupele, masážní vany apod. ). V pokročilých fázích nemoci jsou užívány i léky proti bolesti a zánětu, a v pokročilých případech může být také zvažována chirurgická léčba, jako je například artroskopie nebo kloubní náhrada.

Je důležité, aby léčbu a péči o osteoartrózu prováděl kvalifikovaný lékař nebo specialisté na klouby, kteří mohou navrhnout nejvhodnější režim léčby pro každého jednotlivce.

Vhodným pomocníkem pro každého sportovce důchodce může být kolagen. kolagen jeklíčovou složkou kloubní chrupavky a pojivové tkáně. Je zodpovědný za jejich pevnost, pružnost a odolnost vůči mechanickým silám. Vzhledem k tomu, že osteoartróza je spojena se ztrátou a poškozením kloubní chrupavky, mnoho lidí se ptá, zda by doplňování kolagenu mohlo pomoci při léčbě tohoto onemocnění.

Existuje určitý názor, a to dokonce mezi. lékaři, že kolagenové doplňky by mohly mít určitý přínos pro pacienty s osteoartrózou. Některé studie naznačují, že užívání kolagenu může přispět k redukci bolesti kloubů a zlepšení jejich pohyblivosti. Může také přispět k posílení kloubní chrupavky a podpoře tvorby nového kolagenu.

Nicméně je třeba poznamenat, že vědecké důkazy týkající se účinnosti kolagenu při léčbě osteoartrózy nejsou jednoznačné. Existuje potřeba dalšího výzkumu a klinických studií, aby bylo možné lépe posoudit jeho přínosy a účinnost.

Ke každému pacientovi je ale přistupováni velmi individuálně. Pro každého je vhodný jiný mix různých opatření, který by měl stavit ve spolupráci se svým lékařem. Nicméně, ať budeme mít předepsaný jakýkoliv lék nebo potravinový doplněk, nejdůležitější ze všeho je pohyb. I když sobolí, je třeba se hýbat. Pohyb a chuť k pohybu se jsou pro nás největším motorem proč se o sebe dobře starat. Kdo se hýbe žije. Když se aktivně hýbe, tak si to víc užije.

S pozdravem Iveta Nejedlá
doktor.cz
moderátor
 
Top