Bolí mě břicho

Bobinka

Member
Členem od
31/3/23
Zprávy
30
Body
8
Mám problém, o kterém se špatně mluví. Často mě bolí břicho, večer je mnohem věší než ráno, přes den tvrdě a trpím na nadýmání, je to nepříjemné ve společnosti, tak jsem se z ní stáhla a dokonce chodím málo mezi lidi. Čím to může být?
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

Jsme rádi, že nám píšete, náš tým profesionálů a odborníků je připraven odpovídat na jakékoliv dotazy a podměty. Portál Doktor.cz je postav ve svém základu právě pro citlivá témata, o kterých se těžko mluví, nebo která jsou společenské tabu. Můžete se nás tu ptát opravdu na cokoliv potřebujete.

Nadýmání a tvrdé nafouklé břicho můžou způsobit některé potraviny, které Vaše tělo těžko zpracovává proto břicho při trávené tvrdne. Je dobré se tedy zamyslet, jestli se situace opakuje denně, nebo jestli to nastává jenom po konzumaci některých druhý potravin (jako je např. zelí, květák, hrášek, kapusta, česnek nebo některé druhy koření a ochucovadel). Může být také užitečné vést deník potravin, aby bylo možné vyloučit potraviny, které způsobují trávicí potíže.

Při akutních bolestech břicha je samozřejmě nutné navštívit svého lékaře a řešit situaci s ním, tady na našem portálu Doktor.cz můžeme sdělit obecné pravdy a zkušenosti od jiných pacientů. Bolest břicha, nadýmání a tvrdé břicho mohou být způsobeny různými faktory, včetně střevních poruch.

Mezi nejčastější příčiny patří: Syndrom dráždivého tračníku (IBS) - Toto je porucha trávicího traktu, která může způsobit bolest břicha, nadýmání, průjem nebo zácpu. Tyto příznaky se obvykle zhoršují při stresu nebo konzumaci určitých potravin. Dalším častým důvodem je Celiakie. To je imunitní porucha, při které tělo reaguje na lepek (bílkovinu obsaženou v obilovinách) a poškozuje střevní sliznici. Dochází k určitému rozleptání sliznice zevnitř. Tělo potom není schopné přijímat živiny skrz střevní stěnu a může to vést k nadýmání, bolestem břicha, průjmu a dalším trávicím potížím.

Další příčinou může být Intolerance na laktózu. To je aktuálně velmi častá porucha, při které tělo nedokáže trávit laktózu, cukr obsažený v mléčných výrobcích. Příznaky mohou zahrnovat nadýmání, bolest břicha, průjem a další trávicí potíže. Naštěstí je dnes už mnoho produktů bez laktózy běžně dostupných v supermarketech a může být relativně snadné laktózu vynechat, aniž by se člověk musel vzdát mléčných produktů ze svého jídelníčku.

nejvážnější příčinou ještě může být Crohnova choroba a ulcerózní kolitida - Tyto jsou zánětlivé střevní nemoci, které mohou způsobovat bolest břicha, nadýmání, průjem a další trávicí obtíže.

Je důležité, aby byla přesně zjištěna příčina Vašich trávicích potíží, aby byla zahájena vhodná léčba. Doporučuji Vám konzultovat s lékařem nebo gastroenterologem, kteří Vám provedou testy a určí přesnou diagnózu.

S pozdravem Váš tým Doktor.cz
 
Top