Angina pectoris

Bobinka

Member
Členem od
31/3/23
Zprávy
30
Body
8
Zdravím,
moje babička umřela na angínu pectoris. Bylo mi 9, odešla v mojí přítomnosti. Vlastně moc nevím, co ta nemoc znamená, prý to bylo zvětšování srdce, až jí jednou prostě prasklo. Brala dlouho hodně léků na srdce a když to bylo špatný, tak se to projevovalo kašlem. Byla hodně zadýchaná, tak se nemohla moc hýbat, ale vlastně takhle žila spokojeně docela dlouho. Pár týdnů před smrtí zvracela, nemohla jíst, otekly ji nohy a opravdu ztěžka dýchala. Nevíte jestli je tato choroba dědičná a jak se to projevuje v začátcích? díky moc, Bibi
 
Last edited:

Sylvous100

New member
Členem od
29/3/23
Zprávy
15
Body
3
Ahoj, já určitě nejsem doktor, a nechci komentovat chorobopis, ale myslím si, že pokud jsou dědičné rodinné amnézii, tak je to převážně tak, že potomci mají genetice predispozice a hodně se dá ovlivnit tím, jak člověk žije. I kdyby tam byla predispozice k tomu mít anginu pectoris, tak člověk hodně zmůže zdravým životním stylem, stravou, bez alkoholu, pohybem, aby udržoval svoje tělo ve formě a vyhnul se rizikovým faktorům. To že rodiče nebo babička byli nemocní, to ještě neznamená, že to musí mít děti taky. přijde vhodnější přístup, že věřím tomu, že to bude dobré, dělám všechno proto, aby to dobré bylo, a kdyby nebylo, tak se tomu postaví tak nejlíp, jak to půjde. Je to cesta, jak se vyhnout celoživotní úzkosti a stresu, a strachu, že budu mít anginu pectoris a umřu jako babička. Jednou umřeme všichni, pojďme prožít život v klidu, aktivně a tak jak to jde. Hodně štěstí všem, Sylva
 

Ing. Iveta Nejedla

Moderator
Správce fóra
Členem od
30/3/23
Zprávy
79
Body
8
Dobrý den,

Angina pectoris je stav charakterizovaný bolestí na hrudi, která může být způsobena nedostatečným přísunem kyslíku do srdce. Tento nedostatek kyslíku je způsoben zúžením nebo ucpaním koronárních tepen, které zásobují srdce krví.

Symptomy anginy pectoris zahrnují typicky pocit tíhy, tlaku, stlačení nebo pálení v hrudi, který může také zasahovat do horní části zad, krku, paží nebo ramen. Symptomy se mohou objevit při fyzické námaze, stresu nebo při jídle. Nejčastější příčinou anginy pectoris je městnání tepen v okolí srdce se nazývá koronární arteroskleróza. Ta je způsobena tvorbou plaků z tuků, cholesterolu, vápníku a dalších látek uvnitř stěny koronárních tepen, které způsobují zúžení nebo ucpaní tepen, což omezuje průtok krve do srdce.

Městnání tepen v okolí srdce může být způsobeno různými faktory, jako jsou genetické predispozice, kouření, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita, sedavý životní styl a diabetická onemocnění. Tyto faktory mohou způsobit poškození vnitřní výstelky tepen a vyvolat proces tvorby plaků, které postupně mohou vést ke zúžení koronárních tepen.

Pro léčbu se obvykle používají nitráty, které pomáhají rozšířit krevní cévy a zlepšit průtok krve do srdce, beta-blokátory, které pomáhají snížit srdeční tep a tlak, a vápníkové antagonisty, které snižují zátěž na srdce a krevní cévy.

Pokud je koronární arteroskleróza v pokročilém stádiu, může vést k srdečnímu infarktu, protože krevní sraženina může blokovat ucpanou koronární tepnu a zastavit průtok krve do srdce. Léčba koronární arterosklerózy se zaměřuje na snížení rizikových faktorů a zlepšení průchodnosti koronárních tepen, aby se minimalizovalo riziko srdečních komplikací.

To může zahrnovat změny životního stylu, jako jsou zdravá strava, pravidelné cvičení, přestání kouřit a léky na snížení krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi. V pokročilých případech může být nutný invazivní zákrok, jako je angioplastika nebo bypass koronárních tepen, aby se obnovil normální průtok krve do srdce.

Ohledně dědičnosti choroby - ano jsou známé určité genetické predispozice. Aktivně se tomu člověk může postavit jenom tím, že bude zdravě jíst, bude mít aktivní pohybový režim a pohlídá si hladinu cukru v krvi a cholesterol a vynechá alkohol.

První příznaky nemoci by měl odkrýt ošetřující lékař při pravidelném běžném preventivním vyšetření. Nemá smysl žít se strachem: "Já to budu mít taky! Nic nemá smysl!". Dvě kouzelná slova závěrem: Prevence a aktivita.

S pozdravem Iveta Nejedlá, Doktor.cz
moderátor
 
Top